Bude mať Bratislava svoj kus divokej prírody?

Autor: Marek Páva | 17.11.2013 o 14:21 | (upravené 17.11.2013 o 17:26) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  848x

Už tento štvrtok 21. Novembra budú poslanci mestského zastupiteľstva Bratislava rozhodovať o osude novej prírodnej rezervácie v povodí riečky Vydrica.  Evolučný Park Bratislava ako sa projekt navrhovanej rezervácie v lesoparku nad Račou navzýva má postupom času ľuďom ponúknuť zážitok z autentického lesa s pôvodnými rastlinami a živočíchmi, ktoré kedysi v tomto lese boli. Ľudia by tak získali unikáty kus divokej prírody, ľahko dostupnej z mesta. Miesto, kde by mohli zažiť ozajstný karpatský les, načerpať energiu, športovať a obdivovať krásy prírody.

 http://www.vydrica.sk/

To, ako vyzerá lesopark v súčastnosti totiž vôbec nezodpovedá jeho hlavnému účelu, ktorým je poskytovať vhodný priestor pre oddych a šport obyvateľov. Nejedná sa teda o klasický hospodársky les, ale má špeciálne určenie. Taktiež nepatrí štátu ani súkromnej osobe ale mestu Bratislava a občanom.

Napriek tomu ak sa prejdete kúsok ďalej za frekventované miesta ako Partizánska lúka alebo Kačín, privíta vás neutešený pohľad: turistické a cyklistické chodníky rozjazdené od traktorov, esteticky nepekný riedky „les", hluk motorovej píly a nákladiakov jazdiacich po asfaltkách, často bez ohľadu na chodcov, bežcov, cyklistov. Evolučný Park Bratislava by vyriešil tento problém a aspoň na malej časti lesoparku, by si ľudia mohli vychutnať les taký ako má naozaj byť.

Nápad zriadiť rezerváciu sa zrodil pred 8 rokmi a odtvedy prešiel dlhým a tŕnistým procesom. Viackrát bol zamietnutý, v minulosti napr. primátorom Ďurkovským, ktorý prisľúbil podporu ale po voľbách ho zmietol zo stola. Medzičasom však tento projekt získal vyše 10 tisíc podpisov v petícii, na Slovenské pomery vysoké číslo a verejná mienka sa jednoznačne priklonila na stranu rezervácie. Myšlienku si nakoniec osvojil poslanec Ján Budaj, ktorý návrh znova predložil na rokovanie zastupiteľstva a celkovo sa zasadzuje o jej realizáciu.

O návrhu sa malo opätovne rozhodovať už minulý mesiac pred voľbami do VÚC, no poslanci spolu s primátorom Ftáčnikom hlasovanie presunuli na november. Mnohí z nich totiž kandidovali aj do VÚC a hlasovanie proti rezervácii by im na popularite určite nepridalo.

Na poslednú chvíľu sa tiež objavujú iniciatívy rôznych poslancov zriadiť radšej bezzásahové územie ako rezerváciu. Tieto návrhy prichádzajú neskoro, tesne pre hlasovaním. Neponúkajú žiadnu konkrétnu alternatívu, žiaden materiál, ktorý by si mohla verejnosť prečítať. Rád by som veril úprimnej snahe o ochranu prírody. Bohužial mám pocit, že cieľom je iba zalepiť oči občanom v prípade odmietnutia rezervácie a pokračovanie v nezmyselnej devastácií lesoparku.

Treba tiež zdôrazniť, že napriek tomu, že sa jedná o navrhovaný 5. stupeň ochrany bude aj naďalej zachovaný voľný pohyb turistov, cyklistov, hubárov, bežkárov apod. Taktiež budú udržiavané turistické chodníky a cyklotrasy, ako aj oddychové miesta ako Malý Slavín, či Pánova lúka. Jediné čo z lesa zmizne budú drevorubači, ťažobné mechanizmy, poľovníci a autá.

Osud novej a jedinečnej prírodnej rezervácie tak teraz leží na rozhodnutí poslancov. Majú vynikajúcu možnosť urobiť konečne niečo reálne pre ľudí, som preto zvedavý koho záujmy budu hájiť pri hlasovaní.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?