Diletanti na bratislavskej radnici

Autor: Marek Páva | 24.11.2013 o 12:08 | (upravené 24.11.2013 o 14:42) Karma článku: 19,68 | Prečítané:  5412x

Druhú najväčšiu petíciu v dejinách Bratislavy, poslanci miestneho zastupiteľstva hlavného mesta vo štvrtok bez mihnutia oka zmietli zo stola. Pod návrh na vyhlásenie prírodnej rezervácie Evolučný Park Bratislava sa podpísalo dodnes vyše 11 tisíc občanov. Avšak namiesto odborne a dôsledne vypracovaného návrhu predkladateľov, bol nakoniec prijatý akýsi paškvil námestníčky Kimerlingovej, ktorý môže smelo kandidovať na ocenenie blbosť roka 2013. Páni a dámy v primaciálnom paláci tak schválili to, o čo ich nikto ani omylom nežiadal. Ďakujeme!

Oddychové miesto v lesoparku, zničené po ťažbe dreva.Oddychové miesto v lesoparku, zničené po ťažbe dreva.

Navrhovaná prírodná rezervácia v lesoparku nad Račou mala  postupom času ľuďom ponúknuť zážitok z autentického lesa s pôvodnými rastlinami a živočíchmi, ktoré kedysi v tomto lese boli. Ľudia by tak získali unikáty kus divokej prírody, ľahko dostupnej z mesta. Miesto, kde by mohli zažiť ozajstný karpatský les, načerpať energiu, športovať, či len tak posedieť s priateľmi.  Z oblasti mala zmiznúť iba ťažba dreva, poľovníci a autá. Pohyb ľudí, vrátane cyklistov, by ostal zachovaný v plnej miere, tak ako tomu je teraz.

Je šokujúce, že o samotnom návrhu rezervácie, tak ako ho vypracovali ochranári, a pod ktorý sa podpísali občania, sa nakoniec vôbec nehlasovalo. Poslanci rozhodovali len o svojich troch alternatívach. Paradoxne sa zhodli na bezzásahovom území námestníčky Kimerlingovej (KDH), ktorý ale nemá s pôvodnou myšlienkou nič spoločné. Namiesto celistvého, pomerne rozľahlého územia s najvyšším stupňom ochrany, tak budú mať návštevníci k dispozícii akýsi úzky pás v šírke 50 metrov okolo riečky Vydrica, kde sa nebude ťažiť drevo! Sem spadá „až" jedna cyklotrasa a krátka časť modrej turistickej značky pri areáli Pánovej lúky. Schválené bezzásahové územie je odhadom 10-krát menšie, nerieši poľovníctvo a zastupiteľstvo ho môže kedykoľvek zrušiť. Absolútne nenapĺňa pôvodnú myšlienku petície, ani potreby návštevníkov lesoparku. Má iba jediný účel, a to zalepiť oči verejnosti, podhodiť im ohlodanú kosť a tvrdiť, že vôla občanov bola vypočutá.

tazba1.jpg

Nie je známe, s kým tento paškvil pani Kimerlingová konzultovala, než svoj návrh predložila. Nemal podporu odborníkov ani verejnosti. Treba si ale uvedomiť, že jeho schválením poslanci de facto odmietli petíciu, kedže o nej samotnej sa už potom nehlasovalo. Niekoľkoročná snaha ľudí a stovky hodín práce dobrovoľníkov, tak zatiaľ zdá sa vyjde nazmar. Je to aj dôležitý signál voličom, že ich názor a potreby sú pre väčšinu poslancov obťažujúce. Že radšej schvália nedopracovaný nezmysel ako odborne pripravený návrh, ktorý mimochodom jednohlasne schválila aj samotná Komisia mesta pre životné prostredie a odporučila poslancom jeho prijatie!

Hlasovaniu predchádzala v zastupiteľstve diskusia, z ktorej vyplynulo, že veľa poslancov si nedalo dokonca ani tú námahu, aby si naštudovali základné fakty a predložený materiál. Celú rozpravu som sledoval bohužial iba online, nakoľko okolo obeda je väčšina ľudí v práci a návrh rokovať o tomto bode až o 16:00 neprešiel. Záznam je voľne k dispozícii, vyberám preto len pár bonusov ako ilustráciu, ale nesmejte sa, pretože bude to radosť iná... Bude to smútok:

Poslanec Jozef Havrila (SMER-SD) sa obával, či mesto dokáže zabezpečiť slušných turistov, to znamená nie enviromentálnych kriminálnikov, čo zničia panenskú prírodu. Divil sa tiež, kde sú všetci aktivisti a ochranári, prečo neprišli osobne na hlasovanie? (žeby boli v robote?). Oliver Kríž (nezávislý) má strach, že keď sa nebude tažiť drevo, tak zver sa z daného územia presunie inde. Vadia mu aj emaily od voličov, ktorí ho upozornili na petíciu. Pána Nesrovnala (SDKÚ) zase netrápila priamo rezervácia, ale to, kedy Ján Budaj bude riešiť zeleň priamo v meste (mimo tému). Na verejnú prezentáciu, kde boli relevantné otázky zodpovedané, však prišli iba štyria z nich. Nedá sa teda jednoznačne povedať, či za odmietnutím rezervácie sú priamo rôzne lobby a záujmy poslancov, alebo to bola obyčajná nepripravenosť.

Naopak v problematike boli zorientovaní poslanci Pilinskí (SZ), Muránsky (NOVA),Bendík (SaS), Fiala (KDH) a navrhovateľ Ján Budaj (Zmena Zdola). Títo aspoň vedeli, o čom idú rozhodovať.

Schválenie bezzásahového územia na úkor prírodnej rezervácie, ktorú si žiadali občania, presadili najmä poslanecké kluby KDH, MOST-HÍD, SDKÚ-DS a NOVA. Bohužial strany, od ktorých by som čakal presný opak. Zoznam poslancov, ktorí za tento paškvil zahlasovali sa dá pozrieť  tu.

cervena.jpg

Ako biker, ktorý v lesoch okolo Bratislavy najazdí okolo 1000 kilometrov ročne som petíciu za rezerváciu podpísal a preto ma hnevá hanebný spôsob, akým ho poslanci zmietli zo stola. Človek totiž nemusí byť vôbec ochranár, ani aktivista, aby videl ako sa lesopark v súčasnosti devastuje. Preto návrh, pod ktorý sa podpíše tak široká skupina občanov, ako v tomto prípade, by mal byť braný vážne. Budúci rok budú komunálne voľby  a som si istý, že títo ľudia prídu vyjadriť svoj názor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?