Výrub stromov na Kolibe strážila SBS. Polícia sa len prizerala.

Autor: Marek Páva | 15.12.2013 o 15:35 | (upravené 17.12.2013 o 10:40) Karma článku: 18,39 | Prečítané:  24145x

Zeleň v Bratislave utrpela opäť ďalšiu ranu. Tri hektáre lesa na Kolibe, oblasti kam chodia cez víkendy relaxovať stovky obyvateľov, zmizlo behom niekoľkých hodín. Na tento výrub pritom nebolo vydané povolenie a jedná sa o podozrenie z trestného činu. Majiteľ pozemku bol dôkladne pripravený: na celú záležitosť dohliadala menšia armáda bezkrkých SBS pracovníkov, plus partička právnikov. To keby sa náhodou aktívni občania, prípadne úradníci odvážili tieto stromy brániť. Svoju rolu splnili na 100 percent. Plochu o veľkosti šiestich futbalových ihrísk vyťali pilčíci do posledného stromu. Paradoxne nič nezmohla ani polícia, prítomná na mieste činu! Kto teda vládne v tomto štáte?

 https://www.facebook.com/events/1395681714011432/

Obvodný lesný úrad na jar ešte pod vedením Jána Horváta (33 ročný nominant SMERu) preklasifikovala pozemok na Kolibe z „lesa" na „ostatnú plochu. Na tento doklad sa odvolávali aj právnici pri výrube.

Toto však majiteľa na odstránenie stromov neoprávňovalo. Na výrub by totiž musel dostať povolenie od príslušného mestského úradu Bratislava - Nové Mesto. Ten takéto povolenie nevydal a potvrdili to aj pracovníci mestského úradu priamo na mieste, kam ich privolali občania krátko po začatí ťažby.

Kedže piľčíci s výrubom pokračovali bola privolaná polícia a inšpekcia životného prostredia. Bohužial, ani tieto orgány, vytvorené práve na takéto situácie, nedokázali účinne zasiahnuť a rúbanie zastaviť. Je teda namieste otázka, prečo polícia nezakročila? Ak im nestačí tvrdenie mestskej časti, že sa tam rúbe bez povolenia, tak na čo čakali? Mal snáď prísť Robo K. osobne zjednať poriadok? Nečinnosť polície by preto mala preveriť príslušná komisia a vyvodiť zodpovednosť.

Behom krátkej doby sa jedná už o druhý takýto prípad. V októbri bol na Kolibe tiež vyrúbaný les, ktorý majiteľ získal zámenou za iné, takmer bezzcenné lesy mimo Bratislavy. Za celú výmenu zaplatil 19 tisíc eur, v prípade, že sa mu podarí preklasifikovať pozemky na stavebné cena stúpne na približne 4 milióny. V tomto prípade opäť chýbalo povolenie mestskej časti, ktorá už podala trestné oznámenie. Po majiteľovi aj úradníkoch sa samozrejme načas zľahla zem. Bolo by zaujímavé vedieť, koľko takýchto „zámien pozemkov" sa zrealizovalo. Je totiž možné, že v blízkej budúcnosti bude snaha zdevastovať aj ďalšie zelené plochy v meste rovnakým spôsobom.

https://www.facebook.com/martin.vlaciky/media_set?set=a.10202604770105742.1073741840.1391756311&type=1

Za jediné pozitívne skutočnosti na celej záležitosti sa dajú považovať nasledovné veci:

  1. Aktivita občanov. Pri oboch výruboch sa našli aktívni ľudia, privolali políciu a upovedomili miestny úrad, podali trestné oznámenia. Občianske združenie Za lepšiu Kolibu zorganizovalo verejný protest a petíciu za dôsledné vyšetrenie celej kauzy. Na Slovenské pomery, kde vzbura začína zväčša v krčme po štvrtej borovičke, alebo v diskusii na Topkách je to zriedkavosť. Veľká vďaka za túto iniciatívu!

  2. Aktivita mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Jej pracovníci po upovedomení občanmi prišli okamžite na dané miesto, snažili sa výrub zastaviť a opakovane potvrdili, že nebolo vydané potrebné povolenie. Následne, bola privolaná aj polícia a inšpekcia životného prostredia. Starosta Rudolf Kusý, ako jediný z predstaviteľov štátnej moci mal odvahu prísť na verejný protest a objasniť situáciu. Podporil občanov, potvrdil, že ide o trestný čin, pričom mestská časť už podala trestné oznámenie (pri prvom výrube, pri druhom sa čaká na správu od inšpekcie ŽP). To, že si aspoň niektorí úradníci plnia svoje povinnosti, treba rozhodne oceniť.

Prípadov, keď zeleň v Bratislave ustupuje developerom je v Bratislave mnoho. Väčšinou je všetko v „súlade zo zákonom" a nejaká tá pečiatka sa vždy vybaví. V tomto prípade mali dokonca tú drzosť rúbať bez povolenia, je preto žiadúce, aby boli exemplárne potrestaní. Inak sa tu vytvára nebezpečný precedens a za niekoľko rokov už žiadna zeleň v meste proste nebude.

Po vzore Dlhých Dielov sa postupne zastavia Koliba, potom príde na rad Devínska Kobyla, lesy nad Karlovkou a Dúbravkou... Miesta, kam chodievame relaxovať a športovať nahradia bytovky, prípadne luxusné vily úplatných úradníčkov a iných podvodníkov. Ostane nám oklieštený sad Janka Kráľa a zopár mŕtvych kvetov v zaštatých betónových kvetináčoch pri Tescu na Kamennom.

Všímajme si preto viac dianie v našom okolí, ako aj správanie sa našich volených zástupcov na lokálnej úrovni. Pretože, ak začneme kričať až potom, keď nám 15 metrov od okna začnú stavať nový panelák, bude už neskoro. A ostatním to bude aj tak jedno... lebo ich sa to netýka :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?