Zbohatlíci kolonizujú Petržalskú hrádzu. Polícia nekoná.

Autor: Marek Páva | 13.4.2014 o 15:03 | Karma článku: 16,94 | Prečítané:  65025x

Pozor, nevinný nápad zísť z frekventovanej časti hrádze a ísť si pozrieť okolie Jaroveckého ramena sa vám nemusí vyplatiť. Napriek masívnej medializácií, aj tento rok, ako huby po daždi pribúdajú nové hausbóty a s tým súvisiaca okupácia verejných priestorov. Ísť sa prejsť po upravenom trávniku, kde hlavohruď venčí svoje dva pittbuly, hneď vedľa demonštratívne parkujúceho Porsche Cayenne, si vyžaduje pevné nervy. Alebo riadnu dávku flegmatizmu.

vežičkový palác sa stal symbolom likvidácie tohto územiavežičkový palác sa stal symbolom likvidácie tohto územiacas.sk

Samotné hausbóty, napriek nejasnému systému prideľovania sú formálne legálne. Všetky úpravy brehov pred nimi ako altánky, garáže, dlažba, parkovisko alebo plot sú nelegálne. Jedná sa naďalej o verejné priestranstvo, nie súkromný pozemok. Tak isto je trestné aj rúbanie stromov, kríkov a jazda autami mimo cesty tj. po hrádzi medzi korčuliarmi a po tráve. Toľko teória. V praxi síce všetky „orgány" o probléme vedia, ale riešia ho s pasivitou im vlastnou. Nakoniec po hrádzi sa pregrciava kadejaká celebrita, občas sa priam žiada veci neriešiť.

Jediný pokrok za poslednú dobu bolo zverejnenie majiteľov hausbótov po masívnej medializácii a tlaku na Vodohospodársku Výstavbu. Tak sme sa oficiálne dozvedeli, že svoju plávajúcu vilku tu má aj primátor Košíc(!) Raši a na pohárik občas zaskočí aj minister Malatinský.

Súdiac podľa vozového parku a najmä správania sa ich majiteľov tu nájdeme zväčša novodobú „smotánku", teda ľudí čo zbohatli z našich peňazí. Títo takzvaní milovníci prírody, ktorých celý duchovne bohatý život sa odohrávava prevažne v luxusnom SUV, cítia silnú potrebu mať ten svoj hausboat pri Dunaji. Čím viac vežičiek na streche, tým viac „in". Je otázkou času, kedy bude celé územie ohradené vysokým betónovým plotom, neodmysliteľne patriacim k týmto typom ľudí.

Ako na väčšine Slovenska, je aj tu ochrana prírody pošliapaná mocou peňazí a vplyvu niekoľko zbohatlíkov. Jedná sa pritom o chránené vtáčie územie, ktoré malo byť zaradené do siete Natura 2000 (prírodné územia európskeho významu). Avšak stupeň zdevastovania je už tak vysoký, že prísne kritéria na zaradenie táto oblasť pravdepodobne nesplní. Ako by aj mohla, keď tu môžete bežne sledovať nákladiaky, buldozéry alebo iné ťažké mechanizmy. Nerušene, bez povolenia devastujú miesta, kam chodia relaxovať tisíce Bratislavčanov.

3.JPG

Vďaka polícii, ktorá vedome nerieši jazdenie aút na tomto území, sa tu okrem zbohatlíckej elity vozia už aj hulváti menšieho kalibru. Vedia, že pokutu nedostanú. Výsledok? Ohrozovanie, agresia voči cyklistom a korčuliarom na hrádzi. Pravidelné odpilovanie značiek zákaz vjazdu. Devastácia zelene.

Hausboat je pritom hnuteľnosť a majiteľom nevzniká žiaden právny nárok na prístup autom. Trávu popod hrádzu už komplet vyjazdili, ostalo len blato. Tento Bangladéšsky chaos bude mať v lete za následok, že tisíce ľudí budú doslova inhalovať oblaky zvíreného prachu po prejdení hocijakého auta. To všetko kvôli blbečkom, čo nie sú mentálne schopní prejsť pešo od parkoviska k vode. A kvôli policajtom, ktorých sem pošlú jedine ak treba cez víkend oddeliť cyklistov od korčuliarov.

1.jpg

Jediným aktívnym odporom voči „hausbótovu" bol masový piknik organizovaný Zelenou hliadkou a  komunálnym politikom M. Drotovánom. Konal sa na „anglickom" nelegálne vybudovanom trávničku, priamo pred mega-gýčovým vežičkovým palácom. Samozrejme dostavila sa aj súkromná SBS, chrániaca majetok neznámeho majiteľa. Kedže trávnik je na verejnom priestranstve (kedysi tam rástli stromy) ostalo len pri zamračených pohľadoch a zastrašovaní. Skúste sa tam ale ísť prejsť osamote...

Dokedy chcú kompetentní čakať v tomto prípade? Kedy začne konať stavebý úrad a odstráni čierne stavby? Kedy začne polícia efektívne kontrolovať vjazd motorových vozidiel? Keď uvidíte ako niekto jazdí mimo cesty, alebo dokonca priamo po hrádzi autom, nákladiakom odporúčam hneď upozorniť políciu a dožadovať sa riešenia situácie.

Petržalská hrádza je územie, kam chodieva športovať obrovské množstvo obyvateľov. Spolu s momentálne masívne rúbaným Bratislavským lesoparkom sú to dve najvýznamejšie oddychové zóny v meste. Obe sú v ohrození. Hrádzu si privlastnila úzka skupinka zbohatlíkov a lesopark úspešne likviduje samotné vedenie hlavného mesta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?