Okolo Železnej studienky vyrúbu 14 tisíc kubíkov dreva! Kto to povolil?

Autor: Marek Páva | 15.6.2014 o 17:10 | Karma článku: 13,05 | Prečítané:  17120x

Rev motorovej píly, kamióny plne naložené drevom tlačiace z cesty všetko živé, zdevastované turistické a cyklistické trasy, zničené zvyšky lesa. To všetko môžete zažiť v okolí Železnej studienky, najvýznamnejšom území pre šport a oddych obyvateľov hlavného mesta.  Tento Bratislavský central park nám postupne mizne pred očami. Zodpovední tvrdia, že iba plnia plán.

Rozľahlú zelenú plochu okolo Železnej studienky približne až po Raču a Biely kríž spravuje organizácia Mestské lesy Bratislava (ML BA). Územie, ktoré patrí hl. mestu je oficiálne určené na šport a rekreáciu. Teda žiaden súkromný, hospodársky les na generovanie zisku. Tisíce ľudí sem chodieva behať, bicyklovať, prejsť sa s deťmi, opekať či len tak relaxovať v prírode. Počas extrémnych letných horúčav poskytuje príjemný chládok, únik z betónovej vyhne, kde poslednú zeleň predstavuje burina pri ceste. Ťažba dreva tu mala byť na poslednom mieste, keďže oddychové činnosti obmedzuje a maximálne znepríjemňuje. Tak je to uvedené aj v stanovách ML BA, realita je však úplne iná.

V pláne na tento rok je vyťažiť až 14 tisíc kubíkov dreva (plus prípadná kalamitná ťažba). Pritom podľa vyjadrenia samotného riaditeľa ML BA ,  únosná ťažba pre lesopark je na úrovni len okolo 5 tisíc(!) kubíkov, teda  3x menej. Tak by ešte územie mohlo spĺňať svoju rekreačnú funkciu.

Tie isté ML BA minulý rok žiadali o výnimku a dodatočné vyťaženie 11 tisíc kubíkov nad limit. Výnimka bola schválená a keby ju nespochybnilo OZ Vlk , traktory s pilčíkmi by dostali zelenú. V konečnom dôsledku bola výnimka zrušená a „Vlci“ nám tak zachránili pár pekných miest pred zničením.

Dôvodom, pre nadmernú ťažbu devastačného rozsahu, je údajne nízky príspevok od mesta. Na svoju činnosť (odvoz smetí, kosenie lúk...) si ML BA musia zarobiť sami prostredníctvom predaja dreva. Pritom peniaze za predaj prvotnej suroviny – dreva sú zanedbateľné v porovnaní s rekreačnou hodnotou územia. Zvlášť v Bratislave, kde je väčšina ľudí zavretá celý deň v kancelárii, je obrovský záujem práve o takúto formu oddychu. Avšak namiesto kľudne stráveného času v prírode, nacvičujeme uhýbacie manévre pred nákladiakmi s drevom, brodenie sa v 30 cm vrstve prachu po rozjazdených chodníkoch a pri hluku motorovej píly obdivujeme zvyšky riedkeho lesa.

Zníženie ťažby dreva na prijateľnú úroveň, by pre ML BA znamenalo výpadok príjmov iba o približne 300 tisíc eur ročne.  Ak zoberieme do úvahy, že len za drobné opravy asfaltových ciest, ktoré ničia kamióny s drevom dali v apríli 29 tisíc eur, vyznieva snaha vedenia mesta plátať vykradnutý mestský rozpočet týmto spôsobom ako čistý nezmysel. Pritom na nevýhodných predajoch pozemkov a budov prichádza mesto o milióny.

Komu sa teda môžeme poďakovať za likvidáciu lesov okolo Bratislavy? Zodpovednosť nesú:

  • Primátor Ftáčnik: nominuje šéfa ML BA a prostredníctvom neho má priamy vplyv na objem ťažby. Podľa jeho vyjadrenia sa dodržiava „plán starostlivosti o les“ a všetko je v úplnom poriadku. Tento „plán“ však umožňuje ťažiť 3x viac, ako je únosné pre rekreačnú funkciu a je v priamom rozpore s potrebami obyvateľov. Načo je teda taký dokument? Možno keby si pán primátor šiel miesto hrádze zabehať na rúbanisko nad Železnú studienku, presvedčil by sa sám.
  • Mestskí poslanci: okrem schvaľovania rozpočtu majú mnoho iných možností ako pomôcť lesoparku. Formálne majú plno rečí o ochrane zelene, ale keď treba zahlasovať za konkrétny návrh nenájde sa „politická vôľa“. Prednosť majú nočné výpredaje majetku, kde sa zrazu zjavia aj notorický absentéri, politické múmie, o ktorých nebolo rok počuť. Na jeseň bude treba zloženie zastupiteľstva radikálne obmeniť a hlavne voliť konkrétnych ľudí, nie politické strany (aktuálna väčšina KDH, SDKÚ a Smeru sa ukázala ako likvidačná vo všetkých oblastiach).
  • Organizácia Mestské lesy Bratislava: má rozhodujúci vplyv na schvaľovanie plánu starostlivosti o les, ktorý obsahuje limit na ťažbu dreva. Momentálna kvóta je nadhodnotená približne 3-4x voči optimálnemu stavu a verejnosť naň nemá žiadny vplyv. Takto sa môže vedenie mesta vyhovárať, že všetko sa rúbe v súlade s „plánom“. Reálne to znamená len to, že ich nemožno zažalovať z porušenia zákona. Takéto hospodárenie však rozhodne nie je v prospech obyvateľov, do plánu na ďalšie obdobie preto treba nastaviť limit maximálne 5 tisíc kubíkov ročne (aktuálne môžu legálne vyťažiť až 17 tisíc kubíkov).

Na FB stránke Naše Karpaty pravidelne informujeme o dianí v lesoparku. Postupne budeme prinášať aj postoje jednotlivých poslancov a kandidátov na primátora, vrátane zhodnotenia ich doterajšej aktivity. Spolu s ďalšími organizáciami ako BROZ a Zachráňme Železnú studienku pripravujeme komplexné riešenie územia tak, aby slúžilo konečne obyvateľom, nie developerom a drevorubačom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?