Nezáujem mesta o dianie v lesoparku dáva priestor extrémistom

Autor: Marek Páva | 24.8.2014 o 16:03 | Karma článku: 9,56 | Prečítané:  1248x

Neznámy páchateľ vyznačil bez povolenia prírodnú rezerváciu za Železnou studienkou. Maľovaním červených  pásikov na stromy spôsobil Mestským lesom údajnú škodu 2 tisíc eur a hrozí mu rok v base. Snahe verejnosti chrániť lesopark tak paradoxne nepomohol, skôr uškodil. Zaujímavejšie je pozrieť sa bližšie na dôvody, PREČO sa niekto pokúša o takéto radikálne kroky.

Zúfalá situácia produkuje zúfalé riešenia.  Primátor a väčšina poslancov už roky ignorujú devastáciu lesoparku nadmernou ťažbou dreva. Verejnosť  si všíma najmä brodenie sa blatom cez zničené cyklistické a turistické trasy, prechádzky pri zvuku motorových píl, adrenalínové vyhýbanie sa kamiónom s drevom a zbedačený les po nájazde pilčíkov.  Návrhy občianskych združení chrániť lesopark nenašli v zastupiteľstve podporu. Nepomáhajú petície, nepomáha verejný tlak.  Blížiace sa komunálne voľby nakoniec pomohli presadiť návrh poslanca Iva Nesrovnala zastaviť ťažbu do konca roka. Čo bude potom, nikto nevie.  

Moratórium na ťažbu je len prvý krôčik k zastaveniu eldoráda drevorubačov, po ktorom ale musia nasledovať ďalšie systémové kroky. Inak sa budúci rok vráti všetko do pôvodných koľají (plných blata a vody). Mestské lesy si dokonca môžu dobehnúť "zameškané" a vyrúbať to, čo sa teraz podarilo zachrániť.  Desaťročný plán ťažby, ktorý končí v roku 2015, im v tom nebráni. Ťažká technika a motorové píly sa tak môžu vrátiť v ešte väčšom rozsahu.

Stále prítomná je aj hrozba zastavania územia vilami zbohatlíkov a  hotelmi. Developeri, so svojou perverznou túžbou zaliať betónom aj posledný centimeter štvorcový zelenej plochy, tu už vlastnia viacero pozemkov. Od trojmetrových ghetto múrov a arogantných vypatlancov v Porsche Cayenne, rútiacich sa pomedzi bežcov a cyklistov, zatiaľ chráni Železnú studienku ne-existencia kanalizácie. Jej vybudovaniu bráni najmä tlak verejnosti a aktivistov. Krehká rovnováha, ale nevydrží navždy. Viac informácií sa dozviete v blogu Michala Drotována tu.

Vo svetle týchto skutočností je pochopiteľné, že ľudia ktorí lesopark pravidelne navštevujú, cítia oprávnene bezmocnosť a hnev nad jeho devastáciou.  Časť z nich sa potom radikalizuje, pretože už proste nevidia žiadny iný spôsob, ako poukázať na pomery v najvýznamnejšom oddychovom území Bratislavčanov. Primátor a poslanci by mali tento stav okamžite riešiť, sud s pušným prachom v podobe frustrácie  obyvateľstva môže čoskoro vybuchnúť. Ako sa ukazuje kľudne aj skôr ako  15.novembra v deň komunálnych volieb.

Na neznámeho značkára bolo promptne podané trestné oznámenie, hrozí mu rok väzenia za poškodenie stromov. Bolo by krásne, keby riaditeľ Mestských lesov pán Kutka konal vždy s rovnakým nasadením. Keby  proaktívne kontroloval  rýchlosť pretekárov na kamiónoch s drevom, prípadne miesta, kde nákladiaky jazdia rally cez lúky s altánkami alebo cez cyklotrasy.

Značkár "rebel" spôsobil škodu vo výške 2 tisíc eur. Avšak škody, ktoré tu každoročne spôsobuje samotné vedenie mesta vo forme obmedzovania rekreačnej funkcie, nevyčíslil nikto. Je však evidentné, že škody sú rádovo vyššie ako chabý výnos za predaj prvotnej suroviny – dreva.

Na FB stránke Naše Karpaty pravidelne informujeme o dianí v lesoparku. Spolu s ďalšími organizáciami pracujeme na komplexnom riešení podpory rekreačného využitia tohto cenného územia. Ilegálne značenie nepovažujeme za správny krok, avšak vyzývame primátora Ftáčnika a poslancov, aby prestali zatvárať oči nad devastáciu tohto Bratislavčanmi obľúbeného miesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?