Demagógia bratislavských lesníkov. Mýty a legendy.

Autor: Marek Páva | 7.9.2014 o 17:15 | Karma článku: 16,03 | Prečítané:  7144x

Pri každom náznaku verejnosti chrániť lesy v okolí Bratislavy sa automaticky aktivuje lesnícko-poľovnícka úderka.  Štartuje sa kolotoč lobingu u primátora, poslancov a na jeho konci sa už nájde nejaký dôvod, prečo návrh odmietnúť.  Päť najčastejších mýtov z lesníckeho prostredia nájdete v tomto blogu.

Mýtus: bezzásahové územie=prales. Do lesa budeme chodiť s mačetou.

Demagógia o pralese, v ktorom sa budeme mačetou presekávať cez nepriechodnú spleť stromov, lián a kríkov je vskutku komická. Chýba už len medveď Yogi, čo nám ukradne košík s jedlom na Partizánskej lúke. Bohužiaľ, demagógia je to vskutku účinná, cielene zaobalená do odborných fráz a pojmov, pre verejnosť  ťažko dešifrovateľná.

Aj keď sa to nezdá, bezzásahové územia už  v lesoparku existujú (4% rozlohy). Cieľom je ich rozšíriť na väčšiu, súvislú plochu nezdecimovaného lesa. Samozrejme aj v takýchto územiach je nutné sa starať o priechodnosť cyklistických, turistických trás a odstraňovať nebezpečné stromy popri chodníkoch. A to je úloha Mestských lesov financovaných z verejných zdrojov.

Mýtus: 99 percent návštevníkov lesoparku je s jeho stavom plne spokojných. Bezzásahové územia chce iba pár ochranárov, aby tam mohli nerušene pozorovať chrobáčiky.

Páni lesníci by nemali robiť dotazník spokojnosti medzi svojimi zamestnancami a kamarátmi. Treba sa opýtať cyklistu s deťmi, ktorí kľučkujú o život pomedzi kamióny s drevom.  Alebo majiteľky psa, ktorého niekto brokovnicou odpravil na večnosť  tesne pri Partizánskej lúke.

Masívne prejavený nesúhlas s nadmernou ťažbou dreva, výstavbou viladomov pre zbohatlíkov  v srdci lesoparku a neregulovaným poľovníctvom prejavilo posledné roky cez petície tisíce občanov. Bratislavčania žiadajú relax bez zvukov píl, ťažkých mechanizmov, bez obáv s kolízie s poľovníkmi v autách, alebo pri samotnej poľovačke. 

Mýtus : mesto príde o peniaze za predaj dreva . Zníženú ťažbu si nemôžeme dovoliť.

Ak by sa znížil objem ťažby dreva na 1/3 voči posledným rokom, príjem mesta by sa znížil o 300 tisíc eur ročne. Toto je "cena" za výrazné zvýšenie kvality rekreácie v lesoparku a jeho rozvoj. Za prostredie bez zničených lesných cestičiek, hluku a exhalátov z ťažkej techniky a vyplieneného lesa. Vo svetle neuveriteľného plytvania vo forme BVS, tendrov na nepraktické SOR autobusy a zmanipulovaných znaleckých posudkov sa jedná doslova o odrobinky. Súčasná forma drancovania lesov samotným mestom musí skončiť, lebo onedlho sa budeme rekreovať v mesačnej krajine.

Mýtus : diviaky a zver sú premnožené. Poľovníctvo sa nemôže obmedzovať.

Je verejným tajomstvom, že poľovanie v lesoparku je panská zábavka pre úzku skupinu oligarchov a politickú špičku.  Primárne nejde o odlov premnoženej alebo škodnej zveri, ale túžba  mať na chate parohy všetkého druhu, čo sa mihlo okolo turistického chodníka. 

Áno, diviaky bez prirodzeného predátora sú premnožené. Ale, prečo sú potom  v blízkosti poľovníckych posedov celý rok doslova natláčané kukuricou a tonami repy? Žiadna troška sena na zimné mesiace pre vyziabnuté srnky, ale seriózna výkrmná diéta.

Oblasť okolo Bratislavy nemá z poľovného hľadiska hospodársky význam. Bežní návštevníci, ich deti či sprevádzajúce psy sú však čoraz častejšie ohrozovaní alebo frustrovaní streľbou poľovníkov. Je úplne zvrátený nápad poľovať tak blízko hlavného mesta, kam chodia tisíce ľudí! 

Mýtus: ochranári, bikeri, psíčkari, turisti sa navzájom nenávidia.

Ochranári chcú les uzavrieť pre seba, bikeri ho chcú zničiť novými trasami a jazdia v ňom ako šialenci, piknikári chcú opekať špekáčiky priamo z auta, bežci priveľa behajú... Dômyselné lži dávkované na mieru konkrétnej skupine obyvateľstva, s cieľom polarizovať spoločnosť, sú osvedčená pracovná metóda. Funguje bezchybne. Slúži ako dymová clona na zakrytie skutočných problémov lesoparku.

V skutočnosti majú práve tieto skupiny veľmi podobné a kompatibilné záujmy, častokrát sa navzájom poznajú a zdravia. Proti nim stojí malá, vplyvná skupina ortodoxných lesníkov a poľovníkov, ktorých nároky sú často v úplnom protiklade s rekreačnou funkciou lesa.

Zbytočné drancovanie lesa skryté za demagogické tvrdenia, bránia naplno využiť ich potenciál a výrazne zvýšiť kvalitu rekreácie v nich. Rekreácie, ktorú bratislavčania už roky požadujú!

Preto bude v najbližšej dobe do mestského zastupiteľstva podaný návrh verejnosti na výrazné zníženie ťažby dreva, obmedzenie vjazdu motorových vozidiel, megalomanských developerských projektov a reguláciu poľovníctva. Podrobnosti zverejníme na našej FB stránke Naše Karpaty. Budeme tiež informovať, aký postoj zaujmú jednotliví poslanci a politické strany k tejto obľúbenej oddychovej lokalite. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?