Nezávislý developer Vladimír Bajan

Autor: Marek Páva | 5.10.2014 o 17:03 | Karma článku: 12,23 | Prečítané:  2834x

Penta s podporou starostu Bajana chcela na Röntgenovej ulici zastavať jednu z posledných zelených plôch, pozemok, ktorý im navyše ani nepatrí.  Napriek masívnemu odporu obyvateľov zahusťovanie Petržalky pokračuje.

Začiatkom roka som oslovil starostu Bajana s návrhom prebudovať  časť lúky na Röntgenovej na zatrávené parkovacie plochy a zvyšok za pomoci miestnych obyvateľov (rozumej zadarmo) skultivovať  na park, osadiť lavičky a smetné koše. Dostalo sa mi však šokujúcej odpovede, že tu naplánovali 6.poschodovú parkovaciu garáž cez celú lúku. Vzrastlé stromy už boli odsúhlasené na výrub. Za vrchol drzosti považujem fakt, že celý projekt nebol komunikovaný obyvateľom danej ulice. Inak povedané rozhodli o nás, bez nás a hlavne v dokonalom utajení .

Súkromná komerčná stavba na obecnom pozemku?

Developerský subjekt Digital Park (Penta) chcel na verejnom pozemku stavať súkromnú garáž pod ľúbivým príslubom riešenia parkovania. Podľa projektu by však z vyše  400 nových parkovacích miest bolo „verejných“ iba 100. Zvyšok by boli platené miesta Digital Parku. Myšlienka, že Penta ide niečo „darovať“ obyvateľom je už z princípu synonymum absurdnosti.  Je očividné, že aj tie „verejné“ miesta by boli prioritne obsadené skupinou zamestnancov tohto biznis centra, ktorí nie sú ochotní za parkovanie platiť. Tento jav sa dá pozorovať po celej Bratislave, kde zisky z developerským projektov  plynú výhradne do mešca investora a chobotnice úradníkov. Negatívne javy ako problém s parkovaním, strata zelene a zvýšenie premávky potom znášajú občania. Zadarmo.

Penta pritom vlastní pozemok hneď vedľa pumpy OMV, kde môže parkovací dom komfortne postaviť.  A nemusí sa ani hrať na mesiáša, čo rieši Petržalský parkovací problém. Toto sú však pozemky v ich vlastníctve, no a na tých treba čo najviac zarobiť. Svoj pozemok predsa „nezabijú“ parkovaním, keď tam môžu vyrásť nové kancelárie s obrovským ziskom.

Koho záujmy presadzuje starosta Bajan?

Dôležitá je skutočnosť, že na projekte s Pentou aktívne spolupracovalo aj vedenie MČ Petržalka. Bez tejto spolupráce by sa to nikdy nedostalo do výslednej (takmer finálnej) fázy.

A aký prínos by z celého projektu mali obyvatelia tejto lokality? Zvýšenie premávky o 400 aút denne na doteraz kľudnej ulici. Strata zelenej plochy a potencionálneho parku. Exkluzívny výhľad na nevkusný šedivý betónový kolos. Hluk, exhaláty. Rok stavebnej činnnosti pod oknami. Toto má byť v záujme obyvateľov? Koho záujmy zastupujete pán Bajan?? Nestačilo Vám Domino na Jasovskej, projekt Bajo v srdci sadu Janka Kráľa a podobné dubajské veže po celej Petržalke? Ako starosta Petržalky bývate v rodinnom dome na Trnávke (podobne ako kandidáti na starostu D.Šavel a M. Greksa, podrobnosti tu) tak Vám to je pravdepodobne srdečne jedno.

Pod tlakom blížiacich sa volieb bola výstavba (dočasne) zastavená. Tri hlavné dôvody, prečo sa to podarilo:

  1. Petržalké zastupiteľstvo na júnovej schôdzi tesne neschválilo prenájom pozemku pre Digital Park. Tu teba oceniť dlhodobú prácu Jána Hrčku (poslancec a kandidát na starostu Petržalky) a Eleny Pätoprstej (poslankyňa). Najmä vďaka ich intervencii sa ručičky váh preklopili na stranu občanov. Tu sa ukazuje, ako extrémne dôležitá je existencia poslancov, ktorí nevisia na šnúrke finančných skupín. Bodaj by ich bola raz väčšina...
  2. Aktivita obyvateľov.  Rozšírenie správy o plánovanej výstavbe zmobilizovalo občanov doslova o 5 minút 12. Mohutný odpor sa prejavil v spísanej petícii, zapojenia sa do EIA procesu (posudzovanie vplyvu na životné prostredie), vystúpenie občanov na schôdzi zastupiteľstva... Poslanci jednoducho zavetrili, že v prípade schválenia garáže, sa môžu poberať na politické smetisko. Ak by verejnosť neprotestovala, dnes by sme sa už kochali výhľadom na stavenisko.
  3. Vysoká účasť a jasné odmietnutie zo strany obyvateľov na verejnej prezentácii. Po odmietnutí projektu v zastupiteľstve zorganizoval investor „diskusiu“, ako poslednú šancu prezentovať sa a prostredníctvom PR profesionálov manipulovať verejnú mienku. Pán Mydlo (zástupca Penty) musel byť  sklamaný. Svoje rázne NIE sem prišla povedať vyše stovka nasrdeních občanov. Na Slovenské pomery vynikajúca účasť a dôležitý bod zvratu. Mimochodom pán starosta, prečo ste sa nedostavili? Robili ste si kampaň niekde v domove dôchodcov? Alebo ste mali strach, že Vám ľudia osobne vystavia vysvedčenie už pred voľbami?

Podvod na občanoch sa tentoraz nevydaril. Mnohé nezmyselné a škodlivé developerské projekty však už stoja, alebo sa v tichosti pripravujú. Jediná šanca ako sa môžu občania ubrániť, je byť aktívny a vyjadriť verejne svoj nesúhlas. A zvoliť si takého starostu, ktorý bude hájiť záujem ľudí pred finančnými skupinami. Lebo dovtedy budeme vždy ťahať za kratší koniec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?