5 požiadaviek na zvýšenie kvality rekreácie v Bratislavskom lesoparku

Autor: Marek Páva | 15.10.2014 o 19:17 | Karma článku: 8,61 | Prečítané:  1825x

Okolie Železnej studienky je kľúčové oddychové miesto Bratislavčanov. Napriek tomu početné snahy verejnosti preferovať tu rekreáciu pred hospodárskou činnosťou boli doteraz ignorované. Všetko sa môže zmeniť už budúci štvrtok 23. októbra.

Lesy v  blízkosti Bratislavy sú veľmi obľúbeným miestom. Nezávisle od ročného obdobia ich pravidelne navštevujú tisíce obyvateľov. Dlhé roky si sem chodia opekať, prejsť sa s deťmi, alebo len tak relaxovať v prírode. Obrovský boom zažíva behanie, cyklistika a turistika. Lesopark spolu s Petržalskou hrádzou predstavujú najvýznamnejšie oddychové oblasti. Do istej miery kompenzuje zúfalý nedostatok zelene v celej Bratislave, ktorej stále ubúda (napr. ilegálny výrub na Kolibe).

Bratislavský lesopark nie je hospodársky les a jeho funkcia nie je zarábať na ťažbe stromov. Oficiálne je definovaný ako rekreačný les, ktorému by mal zodpovedať osobitný režim. Napriek tomu tu úplne bežne stretnete kamión s drevom, ktorý vás vytlačí z cyklotrasy. Po lesníckych traktoroch ostáva spúšť a turistické trasy sa menia na brodenie bahnom. Cez deň nás otravuje hluk motorovej píly a exhaláty z ťažkých mechanizmov. Kto si ide zabehať po zotmení riskuje krížovú paľbu poľovníkov (údajná elita národa!). Do toho všetkého sa tlačia developeri so svojou túžbou zaliať do betónu aj posledné zvyšky zelene a nasťahovať sem zbohatlíkov, „milovníkov prírody“ spoza vysokých plotov.

Napriek početným petíciam, protestom a dlhodobej kritike verejnosti a odborníkov boli potreby obyvateľov doteraz ignorované. Záujmy úzkej skupiny osôb (oligarchovia, poľovníci, lesníci) boli nadradené potrebám širokej masy obyvateľov pod rúškom pochybných argumentov a demagógie.

V tomto volebnom období už neostáva veľa času, aby mestskí poslanci prejavili na koho strane vlastne stoja. Na októbrovej schôdzi mestského zastupiteľstva budeme preto požadovať schválenie nasledovných bodov, za účelom zvýšenia rekreačnej funkcie na celom území lesoparku:

Ťažba dreva:

Požadujeme výrazné zníženie úmyselnej (plánovanej) ťažby dreva na úroveň 5,000 kubíkov ročne, čo zodpovedá 1/3 objemu ťažby za posledné roky. Práve nadmernú ťažbu dreva vnímajú návštevníci ako najväčší problém. Negatívne následky ako nezjazdné a zdevastované cyklistické/turistické trasy, či nebezpečne jazdiace nákladiaky sme nútení trpieť kvôli pár eurám do vydrancovanej mestskej kasy.

Priemernú ročnú ťažbu 5,000 kubíkov požadujeme zapracovať do Lesného hospodárskeho plánu (LHP, resp. PSOL), ktorý sa vypracuje na roky 2016-2025 s aktívnou participáciou odbornej verejnosti.

Tak ako doteraz ostane povinnosť spriechodňovať turistické/cyklistické trasy, prípadne odstraňovať nebezpečné stromy v ich blízkosti. Možnosť budovať nové cyklistické, turistické a bežkárske trasy ostáva zachovaná v nezmenenom rozsahu.

Automobilová doprava:

Požadujeme zákaz vjazdu od Partizánskej lúky smerom na Železnú studienku a Sanatórium počas celého týždňa (momentálne platí zákaz vjazdu len cez víkend, sviatok). Dôvodom je obrovský nárast počtu návštevníkov posledné roky práve počas pracovných dní. Po ceste sa pohybuje množstvo cyklistov, bežcov, vrátane detí a je tak ohrozená ich bezpečnosť a komfort. Vjazd MHD a výnimky ako zásobovanie ostávajú nezmenené.

Poľovníctvo:

Požadujeme úplný zákaz poľovania na približne 1/3 územia lesoparku. Nie je naďalej akceptovateľné, aby sa strieľalo v tesnej blízkosti turistických trás, navyše v oblasti, kam chodieva množstvo ľudí aj po zotmení (napr. bežci). Poľovníctvo by malo riešiť prioritne odlov premnožených diviakov, za predpokladu zachovania maximálnej bezpečnosti návštevníkov. Nehody pri poľovačke nie sú ojedinelý jav a často majú fatálne následky. Dokazuje to aj čerstvý prípad z Čiech, kde si poľovník pomýlil ženu s diviakom (link tu).

Developerské projekty:

Žiadame stavebnú úzáveru tejto cennej lokality do doby, pokiaľ nebude schválený územný plán zóny. Opatrenie má zastaviť plánované, škodlivé developerské projekty ako luxusné hotely alebo zastavanie oblasti Železnej studienky vilami pre zbohatlíkov. Existujúce objekty (bufety, spodná stanica lanovky a iné), ktoré si vyžadujú rekonštrukciu pod stavebnú uzáveru spadať nebudú.

Certifikát FSC:

Požadujeme obnovu medzinárodného certifikátu FSC, ktorý zaručuje, že sa les obhospodaruje prírode blízkym spôsobom. Okrem iného zaväzuje vedenie lesov akceptovať pripomienky odbornej verejnosti a rešpektovať aj rekreačnú funkciu lesa. Drevo certifikované FSC je možné predávať na trhu za vyššie ceny, najznámejší odberateľ na Slovensku je výrobca nábytku IKEA.

Návrh na zvýšenie rekreačnej funkcie lesoparku je spoločným materiálom iniciatív Naše Karpaty, Zachráňme Železnú studienku a OZ BROZ, VLK, Za lepšiu Kolibu. Mnohí poslanci nám už prisľúbili podporu. Sme zvedaví, či svoje slovo dodržia a vypočujú tak hlasy svojich voličov. O ďalšom vývoji budeme priebežne informovať prostredníctvom FB stránky Naše Karpaty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?