Podarí sa zachrániť lesopark pred úplnou devastáciou?

Autor: Marek Páva | 20.10.2014 o 18:26 | (upravené 21.1.2015 o 12:02) Karma článku: 13,06 | Prečítané:  11524x

Zničené chodníky plné blata, vydrancovaný les a agresívne jazdiace kamióny s drevom pomedzi  cyklistov. Výstavba nových viladomov, alebo zábavky oligarchov-poľovníkov. Toto všetko sa môže čoskoro skončiť. O osude Železnej studienky a lesoparku sa rozhodne tento štvrtok na mestskom zastupiteľstve.

Uplynul viac ako rok, odkedy sme začali verejne poukazovať na katastrofálne pomery v Bratislavskom lesoparku. Ako bikeri, bežci a turisti sme sa už nedokázali zmieriť s tým, že naše obľúbené miesta nám miznú pred očami. Tam, kde bola včera krásna cyklotrasa, je dnes nezjazdná, široká lesná zvážnica plná blata. Miesta, kam sme kedysi chodievali behať popod staré, majestátne borovice, sa dnes menia na rúbaniská a sklady dreva. Arogancia moci dosahuje svoj vrchol. Na väčšine územia Bratislavy miznú parky, zeleň je nahradená sklo-betónovými kanceláriami.  A posledné odddychové miesta, kam môže ísť človek po práci v kľude relaxovať likvidujú,  v snahe vytrieskať pár eur navyše do zadĺženej mestskej pokladnice.

Preto sme sa spojili s ďalšími organizáciami, občianskymi združeniami  a vypracovali  komplexný dokument na podporu rekreácie v lesoparku. Tak, aby toto cenné územie slúžilo predovšetkým bežným obyvateľom na šport a oddych.  V júni, keď si situáciu začali všímať aj viaceré médiá, sa podarilo presadiť návrh poslanca Nesrovnala na dočasné zastavenie ťažby dreva. Bolo to reakcia na ostrú kritiku verejnosti a núdzové riešenie do doby, kým nebude hotové dlhodobé riešenie.

Za zmienku stojí aj prístup riaditeľa Mestských lesov (MLB) Vladimíra Kutku. Zjednodušene „preboha, len nič nemeniť“. Tento bývalý bankár a politický nominant na čele lesoparku neváha verejne tvrdiť, že celá iniciatíva je snaha hŕstky ochranárov. Že aktivisti chcú lesopark zlikvidovať a mať tu akýsi prales. Neváha tvrdiť, že pod jeho vedením je 99% návštevníkov úplne spokojných so stavom v lesoparku. Preto sme sa pýtali ľudí, čo si o tom myslia. Je naozaj škoda, že na čele MLB je takáto osoba, pričom v štruktúrach MLB sú aj odborníci ako napríklad pán Ivičič (odborný lesný hospodár), s ktorými sa dá viesť seriózny dialóg.

S vedením mesta (primátor+poslanci) sme sa po dlhých rokovaniach nakoniec dohodli na kompromisnom návrhu. Ten síce nerieši všetky problémy, ale je prvým a správnym krokom ku krajšiemu a lepšiemu lesoparku, ktorý bude patriť naozaj všetkým obyvateľom.  Okrem zníženia ťažby dreva, rieši aj nebezpečné poľovníctvo a škodlivé developerské projekty na Železnej studienke. Konkrétne body nájdete podrobne rozpísané v predošlom blogu. Samotný materiál na schvaľovanie tu.

Tento návrh bude predkladať primátor Milan Ftáčnik, viceprimátor Ján Budaj a ako spolupredkladatelia budú figurovať zástupcovia všetkých politických strán ako aj jeho protikandidát v primátorských voľbách Ivo Nesrovnal. Chceli sme apolitický návrh, lebo les nie je o politike. Stálo to stovky hodín dobrovoľníckej práce, rokovaní, dohadovania sa a nakoniec sa to podarilo.

 A teraz to dôležité: podpora zo všetkých strán neznamená, že návrh bude automaticky schválený. Do lesoparku chodí poľovať úzka skupina vplyvných osôb, najmä oligarchov a politikov. Títo majú v mestskom zastupiteľstve nemalý vplyv. Obmedzenie ťažby dreva zas narazí pravdepodobne na odpor pána Kutku, riaditeľa MLB, ktorý sa drží vo funkcií už od čias Ďurkovského. Jeho osobný názor je  pre viacerých poslancov svätý a nadradený nad potreby obyvateľov.

Urobte preto spolu s nami posledný krok a dotiahnime to, čo máme v rukách do úspešného konca. Poslanci budú o lesoparku rozhodovať vo štvrtok 23.10 o 16:30 v Zrkadlovej Sieni Primaciálneho Paláca. Vstup je voľný, netreba sa dopredu ohlasovať. Pozývame vás preto v čo najväčšom počte, svojou účasťou pomôžete vytvoriť verejný tlak na prijatie tohto návrhu. Je to síce smutné, ale poslanci hlasujú inak pod drobnohľadom verejnosti, ako keď je rokovacia sála prázdna. Navyše, už spomínaná ortodoxná poľovnícko-lesnícka úderka sa aktivizuje tiež, s cieľom šíriť paniku a osvedčené klamstvá o „pralese“.

Hlasovanie budeme pozorne sledovať a výsledky zverejníme na stránke Naše Karpaty. Verejnosť sa tak dozvie konkrétne mená, kto návrh podporil a kto bol proti, prípadne sa zdržal hlasovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?