Poďakovanie za záchranu lesoparku

Autor: Marek Páva | 2.11.2014 o 16:30 | (upravené 3.11.2014 o 8:03) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  2158x

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Poslanci vypočuli požiadavky verejnosti a Bratislavský lesopark bude využívaný prioritne na šport a oddych v prírode. Toto veľké víťazstvo sa však rodilo ťažko, veď posúďte sami.

Zníženie ťažby dreva na prijateľnú úroveň sme začali riešiť na jar v spolupráci s dlhoročným odborníkom na lesopark a ochranárom zo združenia BROZ Jaromírom Šíblom. Prvé blogy s fotkami rozbahnených ciest a zdevastovaného lesa vzbudili obrovský ohlas. Zistili sme, že ľudí spomedzi bežných návštevníkov zdieľajúcich naše oprávnené rozhorčenie je skutočne veľa.

Neskôr sa k nám pridali aktivisti skupiny Zachráňme Železnú studienku (Michal Drotován), LZ VLK a OZ Za lepšiu Kolibu (Martin Vlačiky). Vznikla tak efektívna, názorovo pestrá pracovná skupina zložená z bežných ľudí, ochranárov, športovcov, aktivistov, ale aj napríklad rodičov s malými deťmi. Táto pestrosť sa nakoniec ukázala ako rozhodujúca a problém ťažby dreva sme rozšírili o obmedzenie poľovníctva, neprimeraných developerských projektov a vjazdu automobilov.

Prečo sa to podarilo:

Materiál: výsledkom dlhej snahy bol kompromisný a profesionálne spracovaný návrh. Na dokumente spolupracovali odborníci na jednotlivé oblasti, boli priebežne konzultované s verejnosťou aj poslancami tak, aby finálne riešenie bolo prospešné pre čo najširšiu skupinu občanov.

Načasovanie: obdobie pred voľbami vybičuje k aktivite aj poslancov, ktorí o ochrane zelene zväčša iba hovoria a sľubujú (a za chrbtom voliča odpredajú park pred jeho barákom developerovi).

Individuálny prístup: počas niekoľkých mesiacov sme diskutovali jednotlivé body skoro s každým poslancom individuálne. Boli to desiatky hodín stretnutí, telefonátov, emailovej komunikácie a odborného argumentovania. Zároveň prebiehala paralelná výstava fotografií, kde sme s bežnými smrteľníkmi diskutovali ich názory na budúcnosť lesoparku.

Verejný tlak:  ďakujeme všetkým, ktorí ste šírili naše blogy, písali odkazy poslancom, diskutovali osobne aj na internete a Facebooku. Týmto spôsobom ste výrazne prispeli k dosiahnutému výsledku, bez vašej podpory by s nami poslanci ani nezačali rokovať.

V kľúčovom momente ste nás prišli osobne podporiť priamo na hlasovanie, rokovacia sála bola napriek 1.5h odkladu stále zaplnená do posledného miesta. Tá masa občanov mala obrovskú silu a rešpekt! Spoločne sme vyslali jasný signál, že nie sme akási skupinka pár ochranárov, ako sa nás snažili často znevažovať, ale široká skupina konkrétnych občanov.

Politická rovina:

Po mesiacoch rokovaní môžem potvrdiť, že politika je ešte väčšie bahno, ako ostávalo po traktoroch v lesoparku. Jednohlasne schválený návrh neznamená automatickú podporu všetkých poslancov. Za návrh tak zahlasovali aj jeho kritici, keď už bolo jasné, že ako celok prejde.

Prvý podpásový úder zasadil poslanec Kubovič (Strana pseudo-zelených, Záhorská Bystrica), napriek plnej sále občanov a 1.5h meškaniu sa snažil zaradiť rozpravu o PKO, čo by našu tému katapultovalo do obdobia po voľbách – v našom ponímaní mimoriadne zákerný a zbabelý ťah. Práve od Kuboviča a jeho partajníka Pilinského (Strana pseudo-zelených, starosta Rače) sme mali avizovaný nesúhlas a „kastrovanie“ návrhu napríklad o poľovníctvo. Neprekvapilo nás to, vedeli sme, že nie len títo dvaja majú blízko k súčasnému riaditeľovi MLB Kutkovi.

Ostro a bez rešpektu proti nášmu návrhu vystúpila Jarmila Tvrdá (KDH, Ružinov). Pani Tvrdá, ktorej meno ste možno zachytili z blogu Zelenej hliadky o pôvode vizuálneho smogu v Bratislave, presadzovala zachovanie neúmerne vysokej ťažby dreva, protestovala proti vytvoreniu Rady MLB ako poradného orgánu a navrhovala rozdelenie návrhu na jednotlivé body, s cieľom vykuchať náš materiál čo najviac. O pani Tvrdej a časti KDH je verejne známe, že držia riaditeľa Kutku vo funkcii už od čias Ďurkovského.

Aroganciou sebe vlastnou vystúpil proti návrhu aj riaditeľ MLB. Vsadil na svoje 100x opakované lži o pralese a hrozbe kalamity, neváhal znevažovať aktivistov a strašiť temnou budúcnosťou, no v zásade nič nové do diskusie nepriniesol. Hlavná časť jeho boja sa totiž odohráva v zákulisí, kde čerpá vo veľkom podporu od oligarchov-poľovníkov a spriaznených poslancov.

Otázkou zostáva, ako si pán Kutka predstavuje vedenie Mestských lesov po takej významnej zmene, s ktorou však on principiálne nesúhlasí. Na Slovensku platí smutné príslovie, že aj najlepšia myšlienka sa dá realizovať tým najhorším spôsobom. Inak povedané, ľudia vo vedení MLB sú rozhodujúci faktor na úspešné aplikovanie prijatých zmien.

Podpora od kandidátov na primátora: Ivo Nesrovnal nás oslovil dávno pred začiatkom kampane, aktívne sa zapájal a doslova nútil riaditeľa MLB k spolupráci, čím nám otvoril dvere k úspechu. Presadil polročný zákaz ťažby tak, aby sme mali čas v kľude vypracovať náš komplexný návrh. Primátor Ftáčnik stav lesoparku a naše sťažnosti vytrvalo ignoroval. Tesne pred voľbami však zabral, spolu sme sa zhodli na kompromisnom návrhu a napriek nesúhlasu riaditeľa Kutku predložil projekt na schvaľovanie do zastupiteľstva. Je nám jasné, že vyriešenie jedného problému (navyše, keď  čiernu robotu urobili aktivisti) bude pekne vyzerať aj v jeho predvolebnej kampani.

Poďakovať za podporu by sa chceli najmä spolupredkladateľom:

Jánovi Hrčkovi (nezávislý, Petržalka) za úprimný záujem, podporu projektu a za početné konzultácie ťahajúce sa dlho do noci.

Jánovi Budajovi (Zmena Zdola, Petržalka), z pozície viceprimátora pretlačil návrh do mestskej rady a komisií tak, aby sa o ňom vôbec mohlo formálne hlasovať.

Zuzane Dzivjákovej(OKS, Rača), Anne Dyttertovej (KDH, Petržalka),  Igorovi Bendíkovi(SaS, Karlova Ves), Jozefovi Uhlerovi (SDKÚ, Jarovce), Jánovi Panákovi (SMER, Vajnory) za hľadanie podpory vo svojich poslaneckých kluboch, podržali nás tiež priamo na hlasovaní.

Budúcnosť:

V našom návrhu sme riešili iba urgentné a z nášho pohľadu najzávažnejšie problémy. Je stále mnoho otvorených tém, ktoré čakajú, kedy sa ich úradníci (alebo aktivisti) ujmú. Pre budúcnosť lesoparku a ochrany zelene všeobecne, bude nesmierne dôležité aj zloženie nového mestského zastupiteľstva. To čo sa dnes podarilo odhlasovať, totiž môžu po voľbách jednoducho vrátiť späť.

Dnes je jasné, že v Bratislave sa schválila pozitívna zmena , ktorú pocítia tisíce ľudí. Stálo to stovky hodín dobrovoľníckej práce, rokovaní, písania blogov. Občas to vyzeralo, že materiál nedostaneme ani len na hlasovanie do zastupiteľstva. Vždy sme však čerpali energiu z vašej podpory a viery v dobrú vec. Nakoniec sa nám to spoločne podarilo. Je to nielen víťazstvo občianského aktivizmu, ale aj významný krok pre ochranu prírody na Slovensku.

Ďakujeme všetkým za podporu!

Schválený návrh je spoločným projektom organizácií BROZ, LZ VLK – Malé Karpaty, OZ  Za lepšiu Kolibu, Zachráňme Železnú studienku a Naše Karpaty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?