Prevalcujú developeri zeleň v Bratislave? Zastavme ich!

Autor: Marek Páva | 9.11.2014 o 16:33 | Karma článku: 9,05 | Prečítané:  2538x

Mestská zeleň a parky nám doslova miznú pred očami. Na ich mieste vyrastajú nezmyselné sklo-betónové kancelárie, kolabuje poddimenzovaná doprava, parkuje sa na hulváta na chodníkoch. Zanedbané stromy, zdevastovaný lesopark a zahusťovanie sídlisk sú  vysvedčenie tradičných strán v Bratislavskej samospráve. V sobotu 15. novembra máme možnosť tento komunálny odpad vyložiť ku kontajnerom.

Voliť niekoho len preto, že patrí do KDH, Siete, alebo SDKÚ, dostane do funkcie znova politické múmie lojálne výlučne materskej strane a jej sponzorom. Títo nebudú mať problém odpredať pozemok pri vašom dome na pochybné projekty typu Domino v Petržalke, alebo megalomanský vežiak Bajo v Sade Janka Kráľa. Voliť kandidátov politických strán, ktorých meno by ste nikdy nepoznali nebyť billboardového teroru, znamená voliť likvidáciu Bratislavy. Škodlivosť straníckych nominácii opísal už dávnejšie Ján Hrčka v blogu tu.

Prečo sme sa rozhodli „zašpiniť“ sa  komunálnou politikou?

Posledný rok sme ako iniciatíva Naše Karpaty bojovali za lepší lesopark a nakoniec sme to dokázali.  Popri tom sme nazreli do zákulisia komunálnej politiky, rokovali s mestskými poslancami a spoznali mnohých aktivistov aj úradníkov. Potešilo nás zistenie, že v tom nekonečnom zástupe kariérnych politických bezstavovcov existujú aj schopní, prevažne občiansky kandidáti. Asi nikoho neprekvapí, že títo kandidáti nepotrebujú stranícku knižku a teplé miesto v dozorných radách na to, aby vytvárali krajšie mesto. Združujú  sa v iniciatívach typu Naša Bratislava (spája nezávislých kandidátov), Bratislava otvorene alebo mini-stranách ako Zmena Zdola. Nájdete tu aktívnych občanov, ochranárov a odborníkov, ktorí pre svoje komunity pracujú už roky a majú za sebou reálne výsledky.

Zastávame názor, že problémom treba predchádzať. To znamená zvoliť za starostov a do zastupiteľstva nezávislých ľudí, ktorí už v minulosti dokázali, že to s ochranou zelene a bojom proti škodlivým developerským projektom myslia vážne. Darmo nadávame a  podpisujeme petície, keď väčšina poslancov visí na šnúrke oligarchov a záujmy občanov majú niekde hlboko v zadnej časti tela.

Ako iniciatíva Naše Karpaty sme sa rozhodli verejne podporiť kandidátov, ktorí sa dlhodobo  venujú ochrane mestskej zelene, verejných priestorov a pamiatok. Niektorí boli priamo členmi nášho tímu za lepší lesopark zloženého z viacerých organizácií, ďalší nám výrazne pomohli.  Pomohli z presvedčenia, nie preto aby si robili kampaň, kedže ochrane zelene sa venujú už roky. Tak ako ich zväčša neuvidíte na billboardoch, máte aj istotu, že budú rozhodovať v prospech nás – obyvateľov.

Preto vás prosíme o podporu pre:

Jaromír Šíbl (Karlova Ves – kandidát do mestského a miestneho zastupiteľstva)

Ochrane prírody  v Bratislave sa venuje profesionálne celý život. Vďaka nemu sa v lesoparku už pred 10 rokmi muselo skončiť s holorubmi a nedávno sa konečne podarilo presadiť výrazne zlepšenie podmienok pre rekreáciu tj. zníženie ťažby dreva, obmedzenie poľovníctva, vjazd áut. Jaro ako expert bol kľúčový človek nášho tímu, jeho prítomnosť v mestskom zastupiteľstve by lesoparku a celkovo zeleni v Bratislave výrazne prospela.

Dlhodobo bojuje proti zahusťovaniu Karlovej Vsi, za záchranu prírodného rázu Karloveskej zátoky s cieľom využívať ju na šport a oddych. Je zakladateľom Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia a má na konte množstvo úspešných projektov v oblasti životného prostredia.

Michal Drotován (Rača – kandidát na starostu a do miestneho zastupiteľstva)

Na rozdiel od svojho protikandidáta Pilinského - poľovníka z pofidérnej pseudo-zelenej strany, Mišo sa už roky venuje záchrane vinohradov, ako miestny poslanec v Rači bojuje proti živelnému zahusťovaniu v tejto mestskej časti a proti škodlivým developerským projektom po celej Bratislave. Jeho blog prečo byť aktívnym občanom  presvedčil aj nás zapojiť sa do diania v Bratislave.

Ako prvý verejne poukázal na problém zbohatlíkov a ich hausboatov na hrádzi, organizoval úspešnú petíciu za záchranu Železnej studienky a bol aj užitočným členom našej iniciatívy za zlepšenie podmienok v lesoparku.

Aj keď pôsobí viac ako občiansky aktivista, s pôsobením v štátnej sfére má bohaté skúsenosti. Jeho výsledky, hlasovania v zastupiteľstve, investigatívne články a aktivity dokazujú, že  jeho zvolenie by developerom spravilo značný škrt cez rozpočet a prinieslo poriadok a rozvoj pre Raču.

Ján Hrčka (Petržalka – kandidát na starostu a do mestského a miestneho zastupiteľstva)

Prvykrát sme sa stretli, keď nám Bajan v spolupráci s Pentou chceli postaviť  pod oknami 6.poschodový betónový kolos (obdoba kontroverzného Domina). S jeho pomocou a aktívnym protestom obyvateľov sa projekt podarilo v zastupiteľstve (tesne) zastaviť.

Druhý raz sme ho oslovili s prosbou predložiť náš návrh za záchranu lesoparku na hlasovanie do zastupiteľstva. Bez váhania nás podporil a projektu venoval množstvo času.

Ján Hrčka na rozdiel od mnohých kandidátov nevisí na šnúrke finančných skupín a developerov. Je to energický manažér s potrebnými znalosťami samosprávy. Má prepracovaný program, víziu a hlavne preukázateľne koná v prospech bežných obyvateľov.

Jeho výhodou voči ďalšiemu prijateľnému kandidátovi, Pavelovi Nechalovi, je detailná znalosť samosprávy, v ktorej už štyri roky pomáha Petržalčanom s ich problémami.

Elena Pätoprstá (Petržalka – kandidátka do mestského a miestneho zastupiteľstva)

Roky bojuje za ochranu mestskej zelene  a proti ďalšiemu zahusťovaniu Petržalky. Aj vďaka nej máme dnes zachovaný sad Janka Kráľa bez 25 poschodového vežiaka Bajo a popri Chorvátskom ramene má vzniknúť miesto betónovej štvorprúdovky park s cyklotrasami. Organizovala tiež záchranu lesíka pri Draždiaku a na Krasovského. Keď na Jasovského začal  vyrastať komplex Domino bola to práve ona, kto sa verejne zastal obyvateľov na mestskom zastupiteľstve.

Martin Vlačiky (Nové Mesto – kandidát do miestneho zastupiteľstva)

Martin je ďalším z klúčových ľudí, s ktorým sme úzko spolupracovali na podpore rekreačnej funkcie lesoparku. Je členom občianskeho združenia Za lepšiu Kolibu a sústredí sa najmä na rozvoj Koliby a Kramárov ako dvoch obvodov na dvoch stranách toho istého kopca. Je hlavnou postavou boja proti ilegálnemu výrubu na Kolibe,úspešne  organizoval petície a protesty na ministerstve.

Koliba tesne susedí s lesoparkom, je to špecifická mestská štvrť a v Martinovi by mala v miestnom zastupiteľstve silný  hlas. Ochrana zelene, podpora športu a rekreácie ako aj boj proti neregulovanej výstavbe sú jeho hlavné ciele na nasledujúce štyri roky.

Katarína Šimončičová (Ružinov - kandidátka do mestského a miestneho zastupiteľstva)

Dlhoročná aktivistka iniciatívy Bratislava otvorene, Biela Vrana, ochranárka stromov, pamiatok a verejných priestorov. Kontroverzný výrub aleje na Trenčianskej, búranie Cvernovky alebo čierne stavby ako Fischerov dom pod hradom sú témy, ktorým sa naplno venuje.

Dávno pred našou iniciatívou sa snažila o zníženie ťažby dreva a zákaz polovačiek v lesoparku. Angažovala sa v nespočetných kauzách od PKO cez odpredaj Kamenného námestia až po zachovanie nábrežia Dunaja ako verejného priestoru. Verejnosť ju pozná najmä ako „ombudsmanku stromov“ a bojovníčku za to, aby samospráva konala iba vo verejnom záujme.

Matej Vagač (Staré mesto -  kandidát do mestského a miestneho zastupiteľstva)

Aktivista z iniciatívy Bratislava otvorene sa dlhodobo venuje zachovaniu tradičných historických hodnôt Starého mesta ako sú jeho panoráma, historické námestia a ulice a zastavenie zahusťovania mesta na úkor jeho obyvateľov. Snaží sa o záchranu parkov na Šafárikovom, Kollárovom námestí či pri Justičnom paláci.

Rudolf Kusý (Nové Mesto – kandidát na starostu)

Súčasný starosta má významnú podporu v Novom Meste a pravidelne komunikuje s občianskymi združeniami reprezentujúci jednotlivé obvody tejto mestskej časti. Aktívne vystupoval  proti developerom v kauze ilegálnych výrubov na Kolibe, v boji proti stavbe na Jahodnej na Kramároch, ako aj proti plánovanej výstavbe J&T v štúdiách Koliba, kde je taktiež plánovaný rozsiahly výrub. Aktívne spolupracoval aj s nami, pri riešení problematiky mestských lesov. Bol ochotný návrh predkladať na mestskej rade, kde má ako starosta silný hlas. Rovnako nás podporil v iniciatíve proti výstavbe viladomov v okolí Železnej studienky.

Samozrejme okrem hore uvedených, kandidujú aj ďalší ako Dana Čahojová a Vladimír Dulla z Karlovej Vsi,  Peter Dráb v Starom Meste, Rasto Tešovič  a jeho tím v Devínskej, Ján Budaj v Petržalke alebo Stanislav Winkler a Richard Mikulec v Novom Meste.

V sobotu máme možnosť vymeniť kariérnych politikov za občianskych kandidátov a pomôcť zmeniť Bratislavu na krajšie mesto. Ak zdieľate náš názor, dajte prosím o týchto kandidátoch vedieť aj svojím priateľom a rodine. Ďakujeme!

Za Naše Karpaty,

Marek Páva

Autor ani nikto z iniciatívy Naše Karpaty v komunálnych voľbách nekandiduje a nie sme členmi žiadnej politickej strany.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?