Kradnú nám lesy!

Autor: Marek Páva | 6.12.2015 o 17:00 | (upravené 7.12.2015 o 9:00) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  2156x

Vyrúbali lesy na Kolibe, odhryzávajú si z bratislavského lesoparku, betónujú nábrežie Dunaja. Aj obľúbenému lesu na Petržalskej strane Dunaja hrozí výrub a developerská výstavba. Ako to zastaviť?

Cez Pečniansky les vedie jedna z najviac využívaných cyklotrás v Bratislave, súčasť medzinárodnej trasy Eurovelo 6 spájajúcej Viedeň, Bratislavu a Budapešť. Okrem cyklistov tu v každom ročnom období môžte stretnúť aj mnoho bežcov, psíčkarov alebo peších turistov. Miesto robí atraktívnym hlavne autentický les bez výrazných zásahov, ktorý sa rozprestiera po oboch stranách Petržalskej hrádze. Autá, bytovky a nákupné centrá tu rozhodne nikomu nechýbajú.

Okrem rekreačného územia sa jedná aj o biotop európskeho významu s prísnym stupňom ochrany."Prirodzené brehy s dlhými štrkovými a pieskovými plážami, tieň mohutných stromov, čistá a chladná dunajská voda,poskytujú skvelé možnosti pre oddych a rekreáciu po práci. Typické živočíchy dunajskej krajiny, ako bobry, volavky či kormorány tu môžete pozorovať v ich prirodzenom prostredí po celý rok" uvádza dlhoročný ochranár Jaro Šíbl.

Od roku 2008 sa toto lukratívne miesto snaží získať účelovo založené združenie Človek a strom. Podľa blogu Veroniky Remišovej nitky smerujú k Vladimírovi Chovanovi, súčasnému podpredsedovi "novej a odbornej" SNS. Jedno je však isté – lukratívne pozemky v hodnote desiatok miliónov eur nikto nechce preto, aby sa tam naďalej pozorovali volavky a bicyklovali sa bratislavčania.

Scenár je rovnaký ako pri výruboch na Kolibe a ďalších bratislavských kauzách. Na začiatku je pofidérna a pre štát nevýhodná zámena pozemkov. Nasleduje preklasifikovanie na nelesné pozemky a zníženie stupňa ochrany. Neskôr holorub (bežne aj bez povolenia, za asistencie súkromnej SBS) a po ňom už nič nebráni developerskej výstavbe.

Pečniansky les je zatiaľ v prvom (a najdôležitejšom) štádiu: spornú zámenu pozemkov v prospech občianskeho združenia už kontroverzným rozhodnutím posvätila sudkyňa okresného súdu Bratislava II. Jedinou nádejou je teraz odvolanie Lesov SR na krajský súd. Nie je však isté, že tento štátny podnik nehrá hru developera. Ak sa štátne lesy neodvolajú, rozsudok v najbližších dňoch nadobudne právoplatnosť a štát definitívne stratí nad pozemkami kontrolu.

Nie je nám to jedno!

Lesov a zelene v Bratislave každoročne ubúda. Niečo sa podarilo zachrániť v lesoparku, zvyšok nám však doslova mizne pred očami. Nie je nám to jedno! Preto sa v stredu 9. decembra stretneme o 17:30 na námestí SNP a povieme si čo s tým ďalej. Ak sa chystáte s priateľmi napríklad na vianočné trhy a záleží vám na našich lesoch, zastavte sa na chvíľu. Čím viac ľudí príde, tým väčší tlak sa podarí vytvoriť, aby sa podobné kauzy v budúcnosti neopakovali.

Tu nejde len o Pečnianský les, pretože ak si necháme ukradnúť 240 tisíc m2 lesa v strede mesta, po čase nám miesto stromov ostanú len vyschnuté tuje v betónových kvetináčoch.

Autor je člen občianskej iniciatívy Naše Karpaty. FB pozvánka na Koncert za Pečniansky les - pozvite svojich známych.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?