V bratislavských lesoch chcú ťažiť 3x viac stromov!

Autor: Marek Páva | 15.5.2016 o 16:00 | (upravené 16.5.2016 o 12:31) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  8589x

Navrhovať trojnásobné zvýšenie ťažby dreva v lesoparku v čase, keď Bratislavčania protestujú naopak za výrazne vyššiu ochranu lesov, považujem za úplný krok vedľa.

Zdá sa, že kvôli ťažbe v Mestských lesoch v Bratislave (MLB) nemôžu niektorí poslanci spávať. Neubehli ani dva roky od prijatia komplexného balíčka pre podporu športu a rekreácie v lesoparku (link na uznesenie MsZ) a časť poslancov okolo pána Jambora už rozmýšľa, ako ťažbu dreva opäť zvýšiť na pôvodne vysokú úroveň. To znamená približne na trojnásobok oproti súčasnému stavu (z 5,000 m3 na 18 000 m3). Svoj názor v diskusii na TV Bratislava pán Jambor zakladá na tvrdeniach, že ťažiť treba viac aby to bolo "trvalo udržateľné", lesu škodíme pri tejto úrovni ťažby a tiež na názore, že financie z vyrúbaných stromov by si vedel predstaviť "umiestnené" aj inde. Pre upresnenie sa jedná o 300,000 eur pri rozpočte Bratislavy 275.8 milióna eur na rok 2016.

Pán Jambor svoje tvrdenia zakladá na akomsi posudku, ktorý však odmietol poskytnúť odbornej aj laickej verejnosti. Prezentuje tiež názor, že koľko stromov v lese narastie toľko aj treba každý rok vyrúbať, inak sa les stane nebezpečným. Pre zaujímavosť Mestské lesy v Prahe z takéhoto prírastku rúbu sotva 50 percent a lesy sú to rozhodne bezpečné, kde sa priorita kladie práve na rekreáciu a šport.

Mal som možnosť byť pri tom, keď prebiehala odborná a občianska diskusia o súčasnom objeme ťažby. Nebolo to jednoduché a rozhodnutie sa odkladalo niekoľko mesiacov. Nakoniec sa však dospelo ku kompromisu a návrh predkladali vtedajší primátor Ftáčnik spolu s terajším primátorom Nesrovnalom a poslancami naprieč politickým spektrom. Návrh bol jednohlasne prijatý.

Otvárať dnes túto tému považujem za nešťastné a neprofesionálne. Povedzme si narovinu, že aj rok po výmene bývalého riaditeľa, majú MLB slušný priestor na zlepšenie. Problémy s následkami ťažby sa nevyriešili, akurát ich je menej, keďže sa menej ťaží. Znížená úroveň ťažby je vyslovene pozitívny krok v porovnaní s okolitými lesmi, kde pod patronátom štátnych lesov a Sv. Jura prebieha akási premena Malých Karpát na lesostep, respektíve miestami už iba na tú step. Avšak, čo sa týka nárokov na rekreáciu a šport, tu zastali Mestské lesy kdesi na polceste. Strojnásobiť ťažbu dreva znamená, že všetko sa vráti do starých, poriadne zablatených koľají.

 

Ak by teda páni poslanci mali skutočný záujem pomôcť dobrej veci, hľadali by možnosti ako začať hospodáriť šetrne s ohľadom na prírodu, šport a rekreáciu. Tak, aby lesné cesty neboli zničené od ťažkých mechanizmov a aby sme sa po ťažbe cítili stále ako v lese a nie na rúbanisku. Nie je to žiadna veľká veda a v spolupráci s lesníkmi sme takýto postup už vypracovali a predstavili verejnosti. Stačilo by ho začať poctivo dodržiavať aj v našom lesoparku.

Zvyšovať dane a zvyšovať ťažbu kvôli pár eurám do mestskej kasy dokáže naozaj každý. Aj strašiť pralesom a nebezpečenstvom v lese pokiaľ sa nevyťaží aj posledný strom. Od zodpovedných poslancov by som čakal, že budú skôr hľadať riešenia, ako s danými zdrojmi urobiť maximum pre svojich občanov a s rešpektom k prírode. Najmä v čase, keď obyvatelia Bratislavy volajú za ochranu lesov tak, ako nikdy predtým.

Autor je členom Iniciatívy Naše Karpaty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?