Reagujem na zavádzanie poslanca Káčera o Mestských lesoch

Autor: Marek Páva | 24.7.2016 o 20:50 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  2389x

Pod pláštikom noci zrušili poslanci kľúčové uznesenie o Železnej studienke a lesoparku, aby ráno s prekvapením zistili, že nastúpili na cestu politickej samovraždy.

Informácia o zrušení uznesenia o podpore rekreačnej funkcie Mestských lesov sa už vo štvrtkovú noc 30.júna šírila rýchlosťou blesku. Len cez facebook sa táto správa postupne dostala k vyše 265,000 užívateľom a zdieľalo ju vyše 2,300 poriadne nahnevaných Bratislavčanov. Ráno už časť poslancov tvrdila, že hlasovali omylom a primátor Ivo Nesrovnal vyhlásil, že rušenie uznesenia nepodpíše. Napokon, bolo by čudné, keby podpísal, keďže ten materiál v roku 2014 predkladal aj on.

Okrem tých, čo sa pri hlasovaní zmýlili, existuje aj skupina poslancov, ktorí na toto uznesenie pravidelne útočia a otvorenie sa snažia sa o jeho zrušenie. Často kritizujú, ale spravidla nič konštruktívne a konkrétne, čo by lesoparku pomohlo nenavrhujú. Sebavedomo, až arogantne prezentujú čísla a argumenty, ktoré sú buď neúplné alebo jednoducho nepravdivé. (viac detailov v blogu Jakuba Mrvu)

Napríklad pán Káčer, vo svojom blogu vysvetľuje svoje hlasovanie takto: "Kľúčovými bodmi, ktoré malo dané uznesenie priniesť, bolo zabrániť výstavbe na Železnej studničke, regulovať poľovníctvo, obmedziť výrub a posilniť financovanie mestských lesov. Z týchto politických plánov sa neuskutočnilo absolútne nič."

Pán Káčer, ako člen zastupiteľstva, ktoré schvaľuje rozpočet mesta, by mal mať tú vedomosť, že rozpočet MLB na roky 2015 a 2016 bol navýšený o vyše 300,000 eur, čo predstavuje kompenzáciu za výpadok príjmov za nižšiu ťažbu dreva. Uznesenie nemalo za cieľ posilniť financovanie MLB, ako sa mylne domnieva vo svojom blogu. Malo len vynahradiť výpadok príjmov za nevýrubané stromy. Ťažiť drevo v lesoparku kvôli (zanedbateľnému) finančnému zisku, by bol veľký krok späť.

Významne sa tiež znížil samotný objem ťažby dreva z priemerných hodnôt okolo 17 tisíc kubíkov na 6.6 tisíc za rok 2015, čo pre lesníkov vytvorilo priestor hospodáriť v lese citlivo s ohľadom na cyklistické a turistické trasy. Práve šetrné metódy hospodárenia by mali nasledovať, ako ďalší logický krok k transformácii na reálne rekreačné lesy. Takéto opatrenia sú dokonca aj vypracované, stačí ich začať poctivo dodržiavať, čo už je úloha pre vedenie Mestských lesov. Čiže uznesenie reálne znížilo ťažbu v lesoparku viac ako o polovicu. Pozor, odstraňovanie nebezpečných stromov či spriechodňovanie lesných ciest nie je uznesením nijako limitované!

Objem ťažby dreva v lesoparku podľa údajov z MLB. Mimoriadne vysoké hodnoty v roku 2010 boli spôsobené kalamitou, časť roku 2014 platil úplný zákaz ťažby a od roku 2015 sa už postupuje podľa platného uznesenia. Ťažba teda postupne klesá z priemerných hodnôt 17 tisíc kubíkov na približne 6.6 tisíc.

 

Uznesenie, ktoré je tŕňom v oku mnohých poslancov, malo tiež zabrániť megalomanskej výstavbe na Železnej studienke, tj. vilám pre zbohatlíkov a hotelom, na ktoré sa viaže automobilová doprava. Nebolo cielené na bufety či reštaurácie, ktoré sa napokon rekonštruujú bez problému. Samotný územný plán zóny sa už vyhotovuje a nepočul som od pánov poslancov iný spôsob, ako trvalo ochrániť Železnú pred svojvôlou určitých finančne silných skupín, ktorí sa tu dostali v minulosti k pozemkom.

S pánom Káčerom súhlasím v bode poľovníctvo. Výstrely sa naozaj v tejto lokalite ozývajú aj naďalej. Opäť som však nezaregistroval jediný jeho návrh, ako túto komplikovanú problematiku riešiť. Zrušením uznesenia sa v oblasti poľovníctva nezlepší vôbec nič. Často sa argumentuje premnoženými diviakmi, tie sú však masívne zakrmované práve poľovníkmi.

Pán Káčer tiež vo svojom blogu (účelovo?) nespomenul, že vďaka uzneseniu začal platiť zákaz vjazdu áut na Železnú počas celého týždňa (nielen cez víkend ako predtým). To si získalo podporu drvivej väčšiny návštevníkov a dnes si snáď už ani nevieme predstaviť, že by to bolo inak.

Za zrušenie uznesenia o podpore rekreačnej funkcie Mestských lesov hlasovali poslanci:

Černý (Podunajské Biskupice), Farkašovská (Petržalka), Plšeková (Petržalka), Borguľa (Staré Mesto), Drozd (Ružinov), Hanulík (Dúbravka) , Kuruc (Vrakuňa), Olekšák (Lamač), Bulla (Karlova Ves) , Ferenčáková (Čunovo), Jambor (Devínska Nová Ves), Jégh (Podubnajské Biskupice), Káčer (Dúbravka), Uhler (Jarovce), Svoreňová (Vrakuňa), Chren (Ružinov), Greksa (Petržalka), Augustinič (Nové Mesto), Zatovičová (Dúbravka). Video z hlasovania nájdete tu.

Aj keď primátor tentoraz rušenie uznesenia nepodpísal, tlaky na zvyšovanie ťažby budú narastať. Znova sa bude objavovať strašenie pralesom, nebezpečnými stromami či radikálnymi ochranármi. Jediný spôsob ako to odvrátiť, je poctivo demaskovať všetky falošné a zavádzajúce argumenty a dúfať, že za dva roky týmto poslancom vystavia občania účet vo voľbách.

Autor je člen Iniciatívy Naše Karpaty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Aby volič nevnímal len absolútny povrch

Na dobré rozhodnutia potrebujeme informácie. A nie hocijaké.


Už ste čítali?