Naše Karpaty: zápas o krajšie lesy pokračoval aj v roku 2016

Autor: Marek Páva | 22.1.2017 o 19:26 | Karma článku: 12,25 | Prečítané:  3967x

Sadili sme stromy v Bratislave, posielali podnety na úrady, bránili lesopark pred ťažbou dreva, napádal nás hovorca Lesov SR a boli sme bikovať v opustených Ukrajinských lesoch. Náš rok 2016.

Tak ako desiatky vagónov s vyťaženým drevom opúšťajú každý deň Slovensko, aj rok 2016 ubehol, ani sme nenazdali. Už niekoľko rokov sa ako občianske združenie Iniciatíva Naše Karpaty snažíme zlepšiť situáciu v našich lesoch. Čo sa teda tento rok podarilo?

Dokončili sme Šetrné metódy ťažby dreva, súbor konkrétnych opatrení pre zlepšenie rekreácie a športu v našich lesoch. Potešila nás kladná odozva zo strany niektorých lesníkov a časť opatrení sa už začala uplatňovať v Mestských lesoch Bratislava.

Nečakane sme museli brániť lesopark, keď poslanci v nočnom hlasovaní zvýšili ťažbu dreva a povolili vjazd autám na Železnú studienku. Aj vďaka Vám sa správa v horúcu letnú noc šírila ako blesk a len cez FB sa dostala k vyše 265,000 riadne nahnevaným občanom. Podarilo sa, primátor pod verejným tlakom rozhodnutie nepodpísal a časť poslancov sa dokonca ospravedlnila. Ostávame však v strehu, pretože podobné snahy môžu pretrvávať.

Zlepšujeme Kamzík. Absolvovali sme množstvo stretnutí s úradníkmi, poslancami, zástupcami polície, kvôli našim návrhom na zlepšenie Kamzíka. Po detskom ihrisku pribudlo tento rok drevené zábradlie proti agresívne parkujúcim autám a kamene ako ochrana pomníka. V roku 2017 pribudnú slušné toalety či rozšírenie ihriska. Iniciovali sme otvorenie diskusie o náročných projektoch do budúcna - doriešenie parkovania, MHD, či vyriešenie dopravného chaosu. Ide to ťažko, pomaly, ale už vidno slabé svetlo na konci tunela.

 

Kde sa rúbe, my sadíme! V Bratislave sme na vlastné náklady vysadili 20 stromov ako symbolický protest proti ubúdaniu zelene v meste. Starať sa o ne budú naši dobrovoľníci. V roku 2017 chystáme masívnu výsadbu, podporiť nás môžete cez 2 percentá z dane alebo formou starostlivosti o nové stromčeky pri vašom dome.

Vstúpili sme sa do procesu tvorby Plánov starostlivosti o lesy pre lesné celky Kostolište, Lozorno, Sološnica. Požadovali sme rešpektovanie ich rekreačného významu pri vykonávaní ťažbe dreva ako aj  viac opatrení pre ochranu prírody. V roku 2017 sa budeme viac zapájať do takýchto konaní, aby boli požiadavky verejnosti zakomponované priamo v kľúčových dokumentoch o manažovaní lesov.

Aktívne sme pripomienkovali developerské zámery v Bratislave zapojením sa do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Zásadné výhrady sme mali napríklad k zámeru stavať bytovky v Sade Janka Kráľa v Petržalke.

Tradične sme kritizovali lesníkov v prípadoch devastačnej ťazby dreva, najmä čo sa týka vplyvu na cyklistické a turistické trasy či ochranu prírody. Podali sme množstvo oficiálnych podnetov na prešetrenie Okresným úradom či inšpekcii. Asi to malo svoj zmysel, kedže sme sa dostali na titulku ortodoxného časopisu lesník, kde nás pourážal sám hovorca LESOV SR.

Pripomienkovali sme taktiež rozpočet Mestských lesov v Bratislave, kde sme žiadali navýšenie financií na Stráž lesoparku, systematickú údržbu mobiliáru a cyklotrás, dobudovanie areálu na Kamzíku. Ako súčasť komisie, ktorá spracúva plán rozvoja lesoparku sme presadzovali riešenia v prospech športu a rekreácie na úkor hospodárskej funkcie lesa (ťažba dreva, poľovníctvo).

Po rokoch sa podarilo posunúť o krok ďalej aj v oblasti poľovníctva. Právo loviť bolo v Mestských lesoch odobrané súkromnej spoločnosti a bude plne v zodpovednosti Mestských lesov. Malý, no významný krok, po ktorom snáď príde aj k vytvoreniu dlho očakávaných zón, kde sa nebude poľovať vôbec ako aj premenou posedov na pozorovateľne zveri.

Sme otravní k úradníkom i politikom a občas to vyjde. Pochopenie sme našli na pôde Bratislavského samosprávneho kraja, kde sme spoločne iniciovali konferenciu o rekreačnom význame Malých Karpát a tiež o ich zvýšenej ochrane. Časť tejto snahy sa zamerala na vyhlásenie národného parku Podunajsko, druhá menej medializovaná, no rovnako dôležitá by mala tento rok vyústiť do spoločného Memoranda o ochrane lesov v Malých Karpatoch. Veríme, že sa to podarí a k našim lesom sa konečne začneme správať šetrne!

Ako každý rok sme sa boli inšpirovať krásami krajín, ktoré s u nás vnímame ako menej rozvinuté. Zakarpatská Ukrajina nás očarila malebným vidiekom plným života, voľne pobehujúcich zvierat a kľudným životom v (nevedomom) súlade s prírodou. Ak by sa robila učebnica o ochrane krajiny, tak Ukrajina so svojimi dreveničkami, plôtikmi, lúkami spasenými od dobytka, by sa mohla použiť ako modelový príklad.

Na záver sa chceme poďakovať Vám všetkým, ktorí pomáhate šíriť naše blogy či statusy, píšete úradníkom a poslancom, posielate nám podnety, zaujímate sa o dianie v lesoch a vytvárate verejný tlak! Sú medzi nami bikeri, turisti, rodiny s deťmi aj dôchodcovia, bežci, psíčkari, bežkári. Ak chceme naozaj niečo zmeniť, musíme ťahať za jeden povraz.

Ďakujeme tiež partnerom z ochranárskych organizácií za cennú spoluprácu: BROZ, Zachráňme Železnú studienku (Michal Drotován), Za lepšiu Kolibu (Martin Vláčiky) a VLK-Malé Karpaty.

Autor je člen občianskeho združenia Iniciatíva Naše Karpaty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Zákaz smrti do preambuly

Smrť je hnusoba. Okrem iného spôsobuje, že nahonobené majetky akosi nie je možné užívať si donekonečna.


Už ste čítali?