2 minúty pre krajšie lesy na cyklistiku a turistiku

Autor: Marek Páva | 21.2.2017 o 11:15 | (upravené 21.2.2017 o 12:44) Karma článku: 11,20 | Prečítané:  3880x

Bajkuješ, beháš, bežkuješ, chodíš na turistiku, alebo sa len tak túlaš po slovenských lesoch? Je potrebná tvoja pomoc!

Ministerstvo životného prostredia má ambíciu v roku 2017 pripraviť novú, modernú stratégiu environmentálnej politiky, ktorá nahradí stále v súčasnosti platnú stratégiu z roku 1993. Pripomienkovať ju môže každý občan do konca februára prostredníctvom jednoduchého formulára na webe. Vyplnenie formulára nezaberie viac ako niekoľko minút a dá sa vyplniť aj anonymne.

Jednoduchou formou tak môžete dať ministerstvu informáciu, čo vás hnevá v našich lesoch a čo by ste chceli zmeniť. Určite netreba mať vysoké očakávania, ale je dobré takúto možnosť využiť a vytvoriť tak verejný tlak v zmenu k lepšiemu. Príkladom je bratislavský lesopark, kde pred pár rokmi len málokto veril v zníženie ťažby dreva, či zákaz vjazdu autami. Po výraznej aktivite bežných ľudí, ktorí nemali problém napísať primátorovi či poslancom sa to však nakoniec podarilo presadiť.

 

Skopírovať môžete aj pripomienky, ktoré sme zaslali ako občianske združenie Iniciatíva Naše Karpaty (v kategórii pôda a lesy):

Žiadam týmto Ministerstvo životného prostredia SR, aby do modernej stratégie environmentálnej politiky zapracovalo tieto pripomienky:

  • Reflektovať výrazný nárast počtu ľudí vyhľadávajúcich šport a rekreáciu v prírode za posledné roky (horská cyklistika, behanie, bežkovanie, turistika) v spôsobe manažmentu lesov. Začať výrazne uprednostňovať mimo-produkčné funkcie lesa (šport, rekreácia, ochrana prírody) formou znižovania ťažby dreva.
  • Dôsledne uplatňovať šetrné metódy ťažby dreva s ohľadom na šport, rekreáciu a ochranu prírody. Pri ťažbe chrániť turistické a cyklistické trasy. Dbať na lesnícku estetiku.
  • Výrazne posilniť Štátnu ochranu prírody (materiálne aj personálne).
  • Podporujeme pripomienky LZ VLK: 5% bezzásahových území do roku 2020, voľný pohyb osôb v lesoch a úplné zastavenie dotácií pre biomasové elektrárne.
  • Podporujeme vyhlásenie Národného parku Podunajsko, jedinečnú príležitosť ako lepšie ochrániť unikátne lužné lesy a podporiť rekreáciu a šport v tomto území.

Formulár nájdete na tomto linku:

Ďakujem, že si nájdete dve minúty pre naše lesy. Odmenia sa vám pri najbližšom výlete.

Autor je člen Iniciatívy Naše Karpaty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zálohovanie plastových fliaš je bližšie. Na aké prekážky naráža?

Zálohovaním sa vyzbiera 90 percent fliaš.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?