Dá sa v Bratislave legálne vysadiť strom?

Autor: Marek Páva | 22.10.2017 o 18:00 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  3823x

Úbytok stromov a katastrofálny stav zelene je už jasný každému, rovnako ako zjavná neschopnosť mesta efektívne to zmeniť. Čo sa s tým dá robiť?

Unavuje vás počúvanie prázdnych rečí primátora, ako sa zvyšujú výdavky na starostlivosť o zeleň, pričom na tej zeleni to vôbec nie je vidno?. Či ubezpečovanie o tom, že jeden vyrúbaný strom nahradia dva nové, ktoré však bohužial často neprežijú letné horúčavy? Jedna z možností, ako to zmeniť, je aj vysadiť si svoj vlastný strom za domom. Nakoniec množstvo stromov, ktoré vidíme na sídliskách pri panelákoch vznikli práve týmto spôsobom a často nám ostali len tie, keď okolité zelené plochy zaplnili developerské projekty rôznej kvality, často skôr nekvality.

Práve jeseň je na sadenie ideálne obdobie, stromčeky sa do zimy zakorenia a na jar môžu začať rásť naplno. Druhá šanca sadiť je práve na jar, musíme ich však prvý rok častejšie polievať, kým zapustia hlbšie korene.

Miesto je dôležité.

V prvom rade si treba vytipovať vhodné miesto. Neodporúčam opakovať chyby z minulosti a sadiť stromy blízko pri oknách alebo v predzáhradke pred panelákom, kde budú v budúcnosti tieniť a spôsobíte tým celkom slušný susedský rozpor. Stromy tiež nesadíme tam, kde by potencionálne mohli niekomu vadiť napr. pri parkoviskách a tesne pri chodníkoch (padajúce plody), vyhnete sa tak obavám, že vám ich nejaký neprajník v noci proste zničí.

Následne treba kontaktovať oddelenie zelene v mestskej časti, kde bývate. Tam vám povedia, či pozemok patrí mestskej časti, magistrátu (hl. mesto) alebo výnimočne súkromníkovi. Tiež vám povedia, či tam nie sú vedené inžinierske siete, aby vám stromček pri prvej rozkopávke a oprave potrubia nevyťali. Inžinierske siete sa naozaj oplatí overiť, moje prvé dva vysadené javory takto pohltila developerská výstavba a na ich mieste sú teraz vodárenské šachty. Mimochodom rozdelenie pozemkov medzi magistrát a mestské časti je úplný chaos, často je jedna strana ulice magistrátna a druhá patrí mestskej časti. Úplne bez logiky pre bežného smrteľníka.

Ak máte šťastie a pozemok patrí mestskej časti, môžete ich požiadať, aby lokalitu zaradili do plánu na náhradnú výsadbu (developeri platia "kompenzáciu" za vyrúbané stromy a mestská časť by za to mala sadiť nové). Keď na vás príde rad, vysadia tu vzrastlé stromy, vrátane všetkej starostlivosti (polievanie, orezy, atď.). Konkrétne v Petržalke to šlo úplne hladko, miesto si prišla obhliadnuť pani z oddelenia zelene a o dva mesiace neskôr vysadili okrasnú čerešňu. V lete síce takmer vyschla, no nakoniec sme to spoločne zvládli a verím, že stromčeku sa bude ďalšie roky dariť lepšie.

Druhá možnosť je požiadať mestskú časť o povolenie na vysadenie vlastného stromu. Opäť pomerne jednoduchá záležitosť, stačí poslať emailom druh stromu, presnú lokalitu a meno zodpovednej osoby, ktorá sa bude o strom starať. Po potvrdení sa môžete pustiť do výsadby. Všetka starostlivosť (najmä polievanie) ako aj náklady na výsadbu, je potom na vás. Nejedná sa však o nič dramatické, stačí stromček 2x ročne skontrolovať a občas polievať behom horúceho leta. Finančne tiež nebudete škodovať, náklady na vysadenie kvalitného stromčeka zo škôlky sú okolo 10-15 eur.

Ťažší oriešok sú pozemky v správe magistrátu (takých je pomerne veľa). Úradníci tam spravidla nemajú prehľad, čo vlastne spravujú a odpovedanie na emaily tiež nie je ich silná stránka. Mnou navrhovanú lokalitu po roku zaradili do zoznamu výsadby a ďalší rok tvrdili, že zatiaľ nie sú financie na výsadbu (jednalo sa o 3-4 stromy). Následne sa odmlčali nadobro a to mám za sebou pomerne silné občianske združenie, ktoré dokáže takéto veci potlačiť. Ako sa potom chovajú k žiadostiam od bežných laikov si viem živo predstaviť. V prípade magistrátnych pozemkov je teda efektívnejší "guerilla gardening", stromček vysadiť a zlegalizovať o pár rokov za iného primátora, keď oddelenie zelene vstane z popola. Prípadne to skúsiť legálnou cestou, možno budete mať viac šťastia ako ja.

Vysadenie stromu je to najlepšie, čo môžete pre svoje okolie a generácie po vás urobiť. Stromy sú krásne na pohľad, citeľne ochladzujú mesto počas leta, čistia vzduch, tlmia hluk a zvyšujú kvalitu nášho života.

V ďalšom blogu sa dozviete praktické detaily k samotnej výsadbe, ako strom ochrániť proti koscom s krovinorezmi, či vandalom a ďalšie vychytávky z Petržalskej betónovej džungle :)

Autor je člen Iniciatívy Naše Karpaty o.z. a stromčeky sadíme aj vďaka 2 percentám z dane, ktoré ste nám venovali. Moju osobnú stránku nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Sťahovanie slučky, mŕtvola Danko a mainstreamová Lívia

Argument o morálnej supremácii saudského režimu nad iránskym je po tejto hnusnej vražde fakticky nepoužiteľný.

DOMOV

Muž z identikitu zadržaný v kauze Kuciaka spáchal samovraždu

Mladík bol medzi zadržanými v Kolárove.


Už ste čítali?