Príjemné prekvapenie: Bratislavčania hlasovali za ochranu lesov

Autor: Marek Páva | 8.11.2017 o 11:15 | (upravené 8.11.2017 o 12:15) Karma článku: 6,32 | Prečítané:  1042x

Vyššia ochrana lesov Malých Karpát či snaha o vytvorenie Národného parku Podunajsko, získali významnú posilu. Všetci ochranári, ktorí kandidovali v župných voľbách, boli zvolení za poslancov.

Stav lesov v okolí Bratislavy sa týka každého z nás. Od ich nesmierneho rekreačného potenciálu (turistika, cyklistika, behanie, prechádzky...), až po ich vplyv na život v meste (kvalita vody, vzduchu, ochladzovanie klímy v lete). Vo volebnej kampani sme však o životnom prostredí nepočuli ani zmienku. Agenda ochrany prírody ostala opäť niekde na úplnom okraji priorít.

Záujem Bratislavčanov o dianie v lesoch však posledné roky raketovo rastie. Dôkazom je úspech dlhoročných ochranárov – všetci, ktorí kandidovali za poslancov boli zvolení. Zvlášť pozitívne je, že sa jedná o autentické osobnosti, ktorí sa tejto téme odborne a vytrvalo venujú už roky s reálnymi výsledkami:

Jaromír Šíbl (Karlova Ves): skúsený, dlhoročný ochranár. Spomedzi bohatej činnosti v prospech ochrany prírody spomeniem kľúčovú zásluhu, pri výraznom znižovaní ťažby dreva v mestských lesoch v Bratislave, či boj za Karloveskú zátoku.

Michal Drotován (Rača): bojovník proti megalomanským developerským projektom či už na domácej pôde v račianskych viniciach, na hrádzi proti ilegálnym hausboatom, alebo na Železnej studničke v blokovaní výstavby viladomov pri Sanatóriu. Jeho praktické skúsenosti z pôsobenia vo funkciách verejnej správy budú na župe prínosom.

Martin Vlačiky (Nové Mesto): v prospech životného prostredia sa začal angažovať pri masívnom, ilegálnom výrube na Kolibe. Momentálne aktívny miestny poslanec, vždy ochotný pomôcť s problémami v lesoparku. (napr. zabránenie odpredaju ruín skeletu Snežienky na komerčný development).

Andrej Kovarík (Devínska Nová Ves): pracovník štátnej ochrany prírody, venuje sa lužným lesom, projektu NP Podunajsko. Angažovaný v zamedzení holorubu na ostrove Sihoť. Odvaha mu nechýba, čo preukázal pri zle posúdenom výrube 180 stromov v Horskom Parku zo strany mesta, kde šiel do konfrontácie s primátorom Nesrovnalom. Otvorene kritizuje katastrofálne pomery v Štátnej ochrane prírody a verejným listom vyzval na odstúpenie jej riaditeľa (svojho nadriadeného).

Elena Pätoprstá (Petržalka): dlhoročná aktivistka, mnohé miesta ako Sad Janka Kráľa, Chorvátske rameno či Draždiak nám s jej pomocou, ostali v aspoň takej podobe aké sú (neboli zastavané). Veľmi nápomocná aj v problematike Mestských lesov, zvlášť čo sa týka znižovania ťažby dreva či rozširovania bezzásahových území.

Elena Pätoprstá, Andrej Kovarík, Jaromír Šíbl a Michal Drotován dokonca získali vo svojich volebných obvodoch najvyšší počet hlasov. Aj to je dôkaz toho, že ochrana prírody je pre ľudí dôležitá téma.

Priamo na župe leží rozpracovaný plán na vyhlásenie Národného parku Podunajsko (lužné lesy) či Memorandum o ochrane lesov Malých Karpát (podpora verejnoprospešných funkcií na úkor hospodárskych funkcií), ktoré iniciovalo práve naše občianske združenie. BSK má v kompetencii aj agendu cyklotrás (problematika ich poškodzovania pri ťažbe dreva), môže tiež cez granty podporovať malé projekty ochrany prírody.

BSK vlastní napríklad aj skelet muničných skladov v srdci lesoparku (U Slivu), ktorý je potrebný asanovať (odpredaj developerom maskovaným za občianske združenie sa nám podarilo zastaviť). V Bratislave tiež chýba záchytná stanica pre zranené, voľne žijúce živočíchy, dobrovoľníci sa o ne starajú často doma, čo je dlhodobo neúnosné.

Najmä národný park a memorandum o Karpatoch sú náročné projekty a budú potrebovať veľkú podporu a energiu, aby boli nakoniec realizované.

Silná podpora ochranárov a spoločenská objednávka po výrazne citlivejšom prístupe k lesom, nech je signálom aj pre nastupujúceho župana. Pán Droba, nenechajte naše lesy (opäť) na okraji záujmu kompetentných!

Autor je člen Iniciatívy Naše Karpaty o.z. Ak si prajete dostávať občasný newsletter o aktuálnom dianí v bratislavských lesoch pošlite nám email na nasekarpaty@gmail.com s predmetom newsletter.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zálohovanie plastových fliaš je bližšie. Na aké prekážky naráža?

Zálohovaním sa vyzbiera 90 percent fliaš.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?