Servisný cyklostojan na Železnej studničke ako symbol zmeny

Autor: Marek Páva | 12.11.2017 o 17:40 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  504x

Okrem praktickej pomoci cyklistom predstavuje servisný cyklostojan aj symbol. Symbol, že lesy pri Bratislave sú pre ľudí, nie pre drevorubačov.

Pri parkovisku za Červeným mostom v Bratislavskom lesoparku pribudol servisný cyklostojan. Osadilo ho tam naše občianske združenie Iniciatíva Naše Karpaty o.z., s finančnou pomocou Nádácie ESET. Stojan obsahuje pumpu s oboma typmi ventilov na dofúkanie kolies a sadu náradia na drobné opravy. Už keď sme ho inštalovali, vzbudzoval pozornosť okoloidúcich a verím, že pomôže mnohým cyklistom, ktorí z rôznych dôvodov nenosia pumpu a náradie so sebou.

Mestské lesy sú majetkom mesta Bratislava. Sú to lesy pre nás, pre občanov na šport a rekreáciu. Pre bežcov, cyklistov, rodiny s deťmi, turistov, bežkárov... Aj tento cyklostojan by nám mal pripomínať, že tu majú mať prednosť verejnoprospešné funkcie lesa pred hospodárskou činnosťou. Čím viac občanov si to uvedomí a bude sa toho dožadovať, tým skôr sa tak stane.

Lesopark je bez debaty najvýznamnejšie oddychové miesto v Bratislave s významnou ekologickou funkciou a vplyvom na život v meste. Kto má oči otvorené vidí, že napriek každoročnému nárastu návštevnosti, manažment územia to príliš nereflektuje. Ako je možné, že minulý rok mestskí poslanci odhlasovali výrazné zvýšenie ťažby dreva? Ako je možné, že lesopark nemá funkčnú zonáciu, ktorá by regulovala development, ťažbu dreva či poľovníctvo? Prečo cez Železnú studienku jazdia kamióny s drevom iných vlastníkov (LESY SR), ničia cesty, rozrývajú lúky, ohrozujú ľudí a to len preto, že si skracujú cestu? Ako je možné, že sa ťaží drevo po daždi a ničia sa chodníky a cyklotrasy? Prečo autá víkend čo víkend ohrozujú mamičky s deťmi na Kamzíku?

Toto územie by malo byť výkladnou skriňou slovenského lesníctva a pýchou hlavného mesta s patričným finančným a personálnym zabezpečením. Bohužiaľ, pre primátora Nesrovnala je to len "sexi" téma, na ktorej sa dá urobiť PR (fotky na facebooku s vyhliadkovu vežou a pod.) a vedeniu Mestských lesov zas chýba vôla prijímať riešenia v prospech návštevníkov lesoparku, či cit pre hospodárenie v lese.

Pozitívne je, že verejný tlak v tejto oblasti citeľne rastie a ľudí zaujíma dianie v lesoch. Ľudia veľmi citlivo vnímajú každý projekt (či už parkovisko pod Červeným mostom, alebo plány na megalomanské stavby hotelov) a pozerajú vedeniu mesta na prsty. Aj s Vašou pomocou sa mnoho škodlivých vecí sa podarilo zastaviť (napríklad odhlasované navýšenie ťažby sa nakoniec zrušilo a objem ťažby ostal na dohodnutej úrovni z roku 2014). Riešením mnohých problémov by mohla byť funkčná zonácia lesoparku. Tá by priniesla definitívne poriadok, čo a kde sa môže stavať, kde a akým spôsobom sa môže ťažiť drevo a kde bude mať naopak prioritu ochrana prírody a možnosť oddychovať či športovať v nerušenom prírodnom prostredí.

Verme, že cyklostojan trochu prispeje k zvýšeniu komfortu pre cyklistov v lesoparku a zároveň splní aj svoj symbolický účel, propagáciu verejnoprospešnej funkcie lesov.

Autor je člen občianskeho združenia Iniciatíva Naše Karpaty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Sťahovanie slučky, mŕtvola Danko a mainstreamová Lívia

Argument o morálnej supremácii saudského režimu nad iránskym je po tejto hnusnej vražde fakticky nepoužiteľný.

DOMOV

Muž z identikitu zadržaný v kauze Kuciaka spáchal samovraždu

Mladík bol medzi zadržanými v Kolárove.


Už ste čítali?