Motorové píly sú naštartované, ministerstvo nekoná

Autor: Marek Páva | 23.11.2017 o 19:30 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  810x

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, v reakcii na nespokojnosť verejnosti s výrubmi v Slovenských lesoch, prilieva olej do ohňa.

V čase keď píšem tento blog svieti na stránke kampane My Sme Les vyše 58 tisíc podpisov nahnevaných občanov, samotné úvodné video má neuveriteľných 1,3 milióna pozretí. Každý kto niekedy skúšal zbierať podpisy pod petíciu vie, že tak vysoký počet podpisov, v rekordne krátkom čase, svedčí o mimoriadne vysokom záujme verejnosti. Lesy sa jednoducho po prvý raz stali témou dňa. Dôležitým faktorom, okrem výborne zvládnutej formy kampane (vrátane hejtermi toľko kritizovanej profilovej fotke na Facebooku), sú aj autentické osobnosti a konkrétne požiadavky na zmenu hospodárenia v lesoch.

Kampani predchádzala v septembri výzva vláde SR na zastavenie ničenia horských lesov, ktorú podpísalo 30 mimovládnych organizácií a 150 osobností od lesníkov cez ekológov až po vedcov. Signatárom bolo aj občianske združenie Iniciatíva Naše Karpaty, ktorej som členom. Vláda na výzvu nereagovala.

Kritici kampaň My Sme Les najčastejšie znevažujú tvrdeniami, že ide o marketingový produkt a citovú manipuláciu. Mali by si však uvedomiť, že tu ide o výsledok dlhodobej nespokojnosti verejnosti s tým, čo sa deje v slovenských lesoch. Odozva občanov je natoľko silná, že to by nedokázal ani najväčší marketingový guru bez reálneho základu.

Každý z nás, kto trávi svoj voľný čas v lesoch, registruje negatívne následky ťažby dreva  - zdevastované turistické a cyklistické trasy, prejazdy ťažkej techniky či les, kde miesto pokoja nachádzame skôr rozbahnenú, mesačnú krajinu. Mnohí z nás sa to aj pokúšali aktívne riešiť, posielali sťažnosti, no odpoveď býva spravidla rovnaká. Skutok sa nestal a všetko je v súlade s plánom starostlivosti o les.

Počet návštevníkov v lesoch na Slovensku dlhodobo rastie, avšak manažment národných parkov, ale aj rekreačne využívaných prímestských lesov, akoby zaostal v minulom storočí. Ťažba dreva je nadradená nad ochranu prírody, šport aj rekreáciu a "starostlivosť o les" v ponímaní lesníkov sa zúžila na mantru vysadiť stromčeky, preriediť, vyrúbať a tak stále dokola.

Zarážajúce sú reakcie Ministerstva pôdohospodárstva, pod ktoré problematika lesníctva patrí. Tí sa k téme pre istotu oficiálne vôbec nevyjadrujú, stránka štátneho podniku LESY SR sa nás snaží naopak presvedčiť o usilovnej práci lesníkov. Z neoficiálnych profilov sa šíri hejt na ochranárov, kde im dávajú okrem iného za vinu, že neochránili Tatry pred developermi a zjazdovkami. Nuž páni z ministerstva a vy ste vtedy boli kde?

Mnohé kompetencie má pritom v rukách ministerstvo, ktoré by miesto strkania hlavy do piesku malo ihneď:

  • Prijať iniciátorov My Sme Les a diskutovať s nimi o ich požiadavkách.
  • Prijať opatrenia na zastavenie devastácie lesov na štátnych pozemkoch (cca 40 percent lesov).
  • Vypracovať koncept odkúpenia, dlhodobého prenájmu či kompenzácií pre súkromných vlastníkov lesa, za účelom ochrany prírody a rekreačného využitia lesov.
  • Vypracovať šetrné metódy ťažby dreva pre lesy mimo národných parkov, tak aby sa posilnili ich verejnoprospešné funkcie a ukotviť ich v zákone.

 

Osobne verím v úspech kampane My Sme Les, pretože takmer 60 tisíc podpisov predstavuje pokojnú demonštráciu a hlas verejnej mienky, ktorý sa nedá ignorovať a budú si ho musieť všimnúť aj na ministerstve, či na vláde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Sťahovanie slučky, mŕtvola Danko a mainstreamová Lívia

Argument o morálnej supremácii saudského režimu nad iránskym je po tejto hnusnej vražde fakticky nepoužiteľný.

DOMOV

Muž z identikitu zadržaný v kauze Kuciaka spáchal samovraždu

Mladík bol medzi zadržanými v Kolárove.


Už ste čítali?