Krajšia tvár Železnej studničky. Dočkáme sa niekedy?

Autor: Marek Páva | 16.9.2018 o 19:13 | Karma článku: 6,64 | Prečítané:  2923x

Obľúbená cesta v lesoparku popri rybníkoch sa návštevníkom rozpadáva pred očami. Dočká sa rekonštrukcie na reprezentatívnu promenádu?

Cestu na Železnej studničke  sme spolu s kolegom Jakubom Mrvom prešli na bicykli nespočetne veľa krát. Podobne ako mnohí z Vás sme si okrem fascinujúcej prírody a rybníkov všimli aj zničenú asfaltku, chýbajúce cyklotrasy, zhrdzavené  zábradlie a chýbajúce lavičky či oddychové miesta. Obľúbená rekreačná promenáda už len nostalgicky spomína na časy starej slávy, pričom mesto rezignovalo aj na jej základnú údržbu. To bolo pred piatimi rokmi, ešte pred tým, než sme sa začali do diania v Mestských lesoch aktívne zapájať. Neskôr po založení združenia Naše Karpaty, prišli naliehavé výzvy a museli sme zabojovať o utlmenie ťažby dreva a zabrzdenie megalomanských developerských projektov typu hotel na Snežienke či viladomy pri Sanatóriu.  

Na Železnú studničku, jedno z najvýznamnejších rekreačných miest, ktoré v Bratislave máme, sme však nikdy nezabudli. Dnes preto prinášame náš vlastný návrh na jej citlivú rekonštrukciu a to tak, aby z nej mali prospech peší, cyklisti, bežci, rodiny a aktívny seniori.

Preto navrhujeme opravu rozpadnutej asfaltky od Rotundy (kontajnerový bufet pri odbočke na Kačín) okolo rybníkov po Snežienku (spodná stanica lanovky) a osadenie móla na rybníky. Žiadne megalomanské zásahy, revitalizácia už existujúcej cesty s úctou k prírode a bez rúbania stromov.  Konkrétne:

  • Rozšíriť a opraviť chodníky pre peších, vytvoriť nové oddychové plochy s lavičkami. 

  • Asfaltovú cestu kompletne opraviť a vyznačiť cyklotrasu. Tú maximálne rozšíriť, pre autá ostane len úzky, nevyhnutný pruh podľa normy. 

  • Umožniť ľuďom väčší kontakt s rybníkmi. Osadiť drevené oddychové móla s lavičkami, citlivo zasadené do krajiny, bez výrubov stromov. 

  • Maximálne dbať na estetiku a použité materiály, tak aby územie bolo nielen funkčné, ale aj pekné.  

Lesopark je cenné prírodné prostredie, preto ak už v ňom niečo opravujeme alebo budujeme, malo by to byť nielen funkčné, ale aj pekné a ladiace s prostredím. Odstrašujúcim príkladom sú nedávno postavené grilovacie altánky na Partizánskej lúke, lacná zámková dlažba a baumaxové oplotenie, pôsobia v lesnom prostredí ako päsť na oko. Z tohto dôvodu chceme, aby rekonštrukcii predchádzala verejná diskusia a aby konečná podoba promenády bola výsledkom architektonickej súťaže. Vizualizácie v tomto blogu, sú teda len naše predstavy, ako by to približne mohlo vyzerať.

Lesopark okolo Železnej studničky patrí priamo mestu Bratislava. Podporu pre náš projekt revitalizácie, budeme preto hľadať u budúceho primátora a mestských poslancov. Práve oni majú kompetenciu rozhodnúť, či sa nám bude promenáda naďalej chátrať, alebo sa dočká krajšej podoby, hodnej lesoparku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?