3 dôvody prečo Nesrovnalovi neverím Národný park Malé Karpaty

Autor: Marek Páva | 8.10.2018 o 19:06 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  1855x

Primátor pred voľbami sľubuje Bratislavčanom národný park, nezvládol však ani ochranu lesov, ktoré patria mestu.

Úvodom treba povedať, že Národný park Malé Karpaty nie je sci-fi Iva Nesrovnala. Odborná aj laická verejnosť už dlhšiu dobu požaduje, aby lesy okolo Bratislavy neslúžili ako plantáž na drevo. Na tomto zámere dlhodobo pracujú viacerí ochranári aj občianske združenie Iniciatíva Naše Karpaty. Či to bude nakoniec formálne národný park, alebo sa rozšíria Mestské lesy, je vec diskusie. Zmeniť by sa mal hlavne spôsob spravovania lesov s prioritou na rekreáciu a ochranu prírody. 

Táto zmena prístupu k lesom, by sa týkala územia od Bratislavy cca po Modru a Plavecké Podhradie. To znamená veľa rôznych vlastníkov lesa, s ktorými sa treba dohodnúť (prevažujú však štátne a obecné lesy) a tony podkladov, ktoré musí spracovať tím odborníkov. Prečo neverím, že sa toto stane za vlády súčasného primátora? 

Dôvod č.1: Marketingové riešenia nefungujú 

V predvolebnej knihe sľubov, na webstránke Iva Nesrovnala, dominuje na strane 34 hrubo zvýraznená veta, kde navrhuje: “zriadenie národného parku s nižším stupňom ochrany, ktorý by umožňoval voľný pohyb osôb, ale zároveň prísne reguloval ťažbu dreva.” To znie sexi, ale Malé Karpaty, momentálne v 2. stupni ochrany prírody (CHKO) by vyhlásením NP prešli do 3.stupňa (celkovo je najvyšší 5. stupeň). Háčik je v tom, že v 3. stupni ochrany, ťažba dreva obmedzená nie je, smutné príklady vidíme napríklad v NP Nízke Tatry. Ťažba dreva sa znižuje cez lesnícky dokument Plán Starostlivosti o Les a prostredníctvom vôle vlastníka lesa, nie vyhlasovaním národného parku. 

Lesy vo vlastníctve Bratislavy tvoria navyše len zlomok z navrhovaného územia, pričom národný park vyhlasuje Vláda SR a tá sa môže na PR aktivitách nášho primátora, akurát tak zasmiať.   

Dôvod č.2: Za ochranu lesov nikdy nehlasoval 

V roku 2013 hlasovalo zastupiteľstvo o zriadení prírodnej rezervácie Vydrica v Mestských lesoch. Poslanec Nesrovnal, za ňu nezahlasoval, dnes však o nej vyhlasuje, že to je super nápad a treba to schváliť. O rok neskôr nezahlasoval ani za výrazné zníženie ťažby dreva v Mestských lesoch, čo je dodnes kľúčový dokument pre lesopark. Našťastie jeho vtedajší kolegovia dokument schválili aj bez neho. V roku 2016 poslanci podporujúci Iva Nesrovnala odhlasovali zrušenie tohto dokumentu , čím by sa ťažba vrátila na pôvodnú úroveň. To sa našťastie nestalo, kedže primátor po silnom verejnom nátlaku zrušenie nepodpísal. 

Ak by som to zhrnul, primátor v oblasti ochrany lesov koná pasívne až negatívne. Rozhodne ho nevnímam ako autentického bojovníka za zeleň a prírodu, skôr si robí PR na úspechoch iných (aktivistov či poslancov) 

Dôvod č.3: Nula splnených sľubov v Mestských lesoch 

V roku sľuboval Ivo Nesrovnal 111 vecí pre Bratislavčanov. 5 z týchto sľubov sa týkalo Mestských lesov (vyššia ochrana lesov, územia bez ťažby dreva, menej áut v lese atď). Ani jeden zo sľubov sa nepodarilo splniť, napriek tomu, že mesto má všetky kompetencie na ich splnenie. Stručne som to zhrnul v tomto blogu, za ktorý ma primátor zablokoval na svojej osobnej FB stránke (schválne, je tu ešte niekto koho nezablokoval?) 

 

Národný park Malé Karpaty, ako priestor pre ochranu prírody a rekreáciu, je ambiciózny a náročný projekt. Mesto Bratislava má vplyv len na malú časť lesov okolo Železnej studničky, zvyšok bude treba vyjednať so štátom, obcami a súkromnými vlastníkmi. Podariť sa to môže s pomocou aktívneho primátora, pre ktorého budú Karpaty priorita a so silným tímom odborníkov. A to je niečo, čo Ivo Nesrovnal nemá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Ak vláda dovtedy dožije, jesenný lockdown jej zlomí väz (týždeň podľa Schutza)

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


Už ste čítali?