Štát sa chce o bratislavské lesy starať motorovou pílou

Autor: Marek Páva | 14.12.2018 o 7:20 | Karma článku: 6,75 | Prečítané:  2997x

Pokusy štátnych lesov o výruby na Devínskej Kobyle a Vydrici sa podarilo dočasne zastaviť. Opakované snahy lesníkov o ťažbu dreva vyostrujú konflikt s verejnosťou a samosprávou, ktorí preferujú skôr rekreačné využitie lesov.

Streda, 21. novembra, sychravý jesenný deň. Kráčam po turistickom chodníku nad Dlhými Dielmi smerom na Dúbravku, preveriť informáciu o porušení dohody so štátnymi lesmi a začatí ťažby dreva. To, čo nachádzam v jednom z najviac navštevovaných lesoch na Slovensku, mi však vyráža dych. Partia drevorubačov nešetrí ani tie najcennejšie, vyše 100 ročné duby a ťažký lesnícky traktor ťahá kmene po modrej turistickej trase na sklad dreva. Sem prichádzajú nákladiaky a po cyklotrase drevo odvážajú preč. Je mokro, prvý deň ťažby a na cestičke sa už tvoria blatové koľaje.

Rovnakú situáciu bohužiaľ vidíme na Slovensku často, tu ma to však prekvapuje, pretože od začiatku roka bola ťažba pozastavená. Lesníkom sme na pôde ministerstva pôdohospodárstva vysvetľovali, že presne toto ľuďom vadí a je potrebné to zmeniť. Ťažiť sa nemalo, pokiaľ sa spoločne nedohodneme na možných riešeniach. Dohodu nedodržali.

Kým ja informujem verejnosť cez náš facebook a ľudia následne posielajú emailom sťažnosti, kolega a nový mestský poslanec Jakub Mrva, komunikuje s lesníkmi a ministerstvom, čo to má všetko vlastne znamenať, či dohody neplatia a či má zmysel, za týchto podmienok pokračovať v rokovaniach. Večer dostávame info, že ministerstvo nariaďuje ťažbu zastaviť. Výruby sa nasledujúce dni dostanú do všetkých relevantných médií vrátane televíznych správ, rádií, celoštátnych či lokálnych novín a bleskovo sa šíria cez sociálne siete. Len cez FB stránku Naše Karpaty sa táto informácia dostala k 140,000 obyvateľom. Ľudia nám píšu maily, správy a chcú pomáhať. Prihlásili sa tiež desiatky dobrovoľníkov ochotných protestovať, alebo blokovať ťažbu. Je evidentné, že táto téma ľudí zaujíma a nie sú ochotní ďalej akceptovať súčasné praktiky.

Jadrom sporu je pohľad na bratislavský les. LESY SR v ňom vidia hlavne zdroj dreva, kde stromy po dosiahnutí rubného veku treba vyrúbať a predať. Verejnosť, samospráva (primátor, starostovia, BSK) a dokonca aj ministerstvo pôdohospodárstva, tento priestor naopak vidia ako oddychové miesto, kde si budeme viac ceniť prírodu. Určitá, rozumná miera ťažby je akceptovateľná, malo by sa však prejsť na šetrný režim. Konkrétne navrhujeme:

  • znížiť objem ťažby dreva a prispôsobiť ťažbu dominantnej rekreačnej funkcii
  • zaviesť citlivý režim s ohľadom na turistické a cyklistické trasy
  • dbať na estetickú hodnotu lesa a druhovú pestrosť
  • v stabilných a cenných porastoch zriadiť kľudové zóny s minimálnymi lesníckymi zásahmi
  • nastaviť financovanie lesov s ohľadom na nižšiu ťažbu, rekreáciu a ochranu prírody

 

Ako na to?

Nie je to žiadna veľká veda. Už v roku 2014 mesto Bratislava na náš podnet rozhodlo, že v lesoch, ktoré patria priamo mestu, bude ťažiť výrazne menej a šetrnejšie. Mesto sa vzdalo príjmov z ťažby dreva (cca 300,000 eur ročne na 3,300ha) a lesníkom naopak posiela peniaze, ako kompenzáciu za tento výpadok, aby mali na kosenie lúk, vynášanie odpadkov, či údržbu lesných ciest a altánkov. Bratislava tak dala najavo, že rekreácia pre obyvateľov a ochrana prírody, má pre mesto väčší význam ako pár eur za vyťažené stromy. Rovnaký model by sa dal použiť v prípade štátnych lesov na Devínskej Kobyle. Na rozlohe cca 1,200 ha počítame s výpadkom príjmov 50-100 tisíc eur ročne. Ak mali LESY SR 1.6 milióna eur pre reklamnú agentúru na zbytočnú kampaň Les Sme My, musia sa nájsť financie aj na rekreačné lesy. Nielen v Bratislave, ale aj inde na Slovensku!

Návrhy na riešenie tohto sporu dnes prináša najmä aktívna časť verejnosti a samospráva. Na dohodu však treba aj spoluprácu štátnych lesníkov, no tí bohužiaľ investujú maximum energie do obhajoby súčasného stavu a našim námietkam ani nechcú porozumieť. Čakajú nás ďalšie rokovania v roku 2019 a ja dúfam, že v štátnom podniku LESY SR si už uvedomili, že trpezlivosť ľudí nie je nekonečná.

"Všetky cesty v lese, slúžia primárne pre obhospodarovanie lesa...To nebolo vybudované ako turistická, resp. cyklotrasa, ale ako lesná cesta." Názor na rekreačnú funkciu bratislavských lesov, vyjadrený hovorcom štátneho podniku LESY SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Ako sme začali chrániť neočkovaných (píše Zuzana Kepplová)

Čo je to falošná menšinovosť a prečo ju politici ľúbia.

Sme rodina sa Lengvarského snahe očkovať opäť otočila chrbtom

Ak Lengvarského zákon neprejde, očkovaným sa lockdown nevyhne.


Už ste čítali?