Rušný rok 2018 v bratislavských lesoch

Autor: Marek Páva | 17.1.2019 o 21:24 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  2590x

Dramatický zápas so štátnymi lesníkmi o Devínsku Kobylu, pozitívne zmeny v Mestských lesoch a množstvo zrealizovaných drobných projektov. Bilancia uplynulého roka z pohľadu združenia Iniciatíva Naše Karpaty.

Na konci roku 2018 Eurostat zverejnil štatistiku, podľa ktorej Slováci trávia v prírode najviac voľného času v rámci celej EÚ. Rok 2018 tiež potvrdil stúpajúci záujem ľudí o ochranu prírody a rekreáciu nielen v bratislavských lesoch, ale aj celkovo v lesoch na Slovensku. Práve podpore rekreačného využitia lesov v súlade s princípmi ochrany prírody sa venujeme už viac ako 5 rokov. Prečítajte čo sa nám podarilo za posledný rok:

Neľútostný zápas o Devínsku Kobylu a Vydricu

Štátne lesy, ktoré spravujú toto cenné územie, sa tu bohužiaľ zameriavajú hlavne na ťažbu dreva. Ide o úplné ignorovanie potenciálu pre rekreáciu a ochranu lesov, v tesnom susedstve mesta. Aj preto sme vyvinuli výrazný tlak smerom k LESOM SR a ich materskému Ministerstvu pôdohospodárstva a podarilo sa nám dosiahnuť vznik pracovnej skupiny, kde s lesníkmi rokujeme o podpore rekreácie a ochrany prírody.

Ochrane lesov na Devínskej kobyle sme venovali v roku 2018 naozaj obrovské množstvo času a energie. Aj napriek čiastkovým úspechom (tento rok si Bratislavčania okrem pár dní mohli vychutnať tieto vzácne lesy bez ťažby dreva, čo je vzhľadom naplánovanú ťažbu unikátne), sa nám nepodarilo dosiahnuť systémové riešenie. Bohužiaľ, aj keď nás podporilo mesto Bratislava aj viaceré mestské časti, dohody sa nerodia ľahko. A ak sme sa aj niečom aj dohodli, LESY SR dohodu o pozastavení ťažby bez hanby porušili. Aj s úžasnou podporou verejnosti sa nám podarilo zareagovať rýchlo a ťažba je momentálne pozastavená. Zachrániť sa podarilo spolu viac ako 5,000 mohutných stromov. Naše snahy smerujeme k tomu, aby výsledkom rokovaní bol nový, šetrný režim starostlivosti o obľúbené lesy Bratislavčanov. Konečne cítime aj aj reálnu podporu a záujem vedenia Bratislavy a preto veríme, že sa nám podarí veci dotiahnuť do úspešného konca.

Mestské lesy ako líder v oblasti rekreácie a ochrany prírody na Slovensku

Keď sa nám podarilo, aj napriek nesúhlasu lesníkov, v roku 2014 presadiť balíček opatrení (výrazné zníženie ťažby dreva, obmedzenie automobilov či výstavby) v prospech rekreácie, športu a ochrany prírody v mestských lesoch (MLB), bola to najmä reakcia na nešetrnú ťažbu dreva. Rýchlo sme však pochopili, že potenciál tohto územia pre oddych a ochranu životného prostredia, vysoko presahuje problematiku výrubov.

Aj napriek laxnému až priam odmietavému prístupu vedenia Mestské lesy v Bratislave, sme ďalej pracovali na presadení myšlienky lesoparku ako vzoru pre iné prímestské lesy na Slovensku. Tento model stojí na 4 kľúčových pilieroch:

1. Rekreácia, oddych a šport ako základná funkcia lesoparku.

2. Ochrana prírody ako osobitne dôležitý pilier pre túto časť Malých Karpát.

3. Lesné hospodárstvo zamerané na podporu biodiverzity, rozmanitosti a stability lesa. Nie na dosahovanie ziskov z ťažby.

4. Lesná pedagogika a práca s deťmi a mládežou.

Koncepcia rozvoja Mestských lesov

Spolu s urbanistami a lesníkmi, sme vypracovali manuál citlivého rozvoja lesov, ktoré patria mestu Bratislava (Železná studnička, Kamzík, Rača). Dokument definuje, ktoré projekty sú potrebné (obnova rekreačných areálov, cyklotrasy, ochranárske projekty, lesná pedagogika pre deti, atď.) a tiež projekty nežiadúce, megalomanské (viladomy, hotely). Pre koncepciu sa podarilo nájsť podporu u mestských poslancov a bola v roku 2018 schválená v zastupiteľstve, čím sa stala platnou. Ide o nesmierne dôležitý strategický dokument, ktorý prinesie do lesoparku jasné pravidlá, dlhodobú víziu a podporí citlivý rozvoj územia.

Zonácia Mestských lesov

Druhým kľúčovým dokumentom nadväzujúcim na Koncepciu rozvoja je návrh progresívnej zonácie územia. Usmerní projekty a lesnícke zásahy do troch zón, podľa potrieb návštevníkov lesa. Rozvíjať sa budú existujúce rekreačné centrá na okraji lesa (detské ihriská, bufety, atď.). V stabilných a najcennejších lesoch, asi na polovici územia, vzniknú naopak zóny kľudu s minimom ľudských zásahov (bez ťažby dreva, len spriechodňovanie ciest). Dokument je dokončený a budú ho schvaľovať mestskí poslanci. Uplatnením zonácie sa lesopark stane absolútnym lídrom tohto druhu rekreácie a ochrany prírody na Slovensku!

Nová tvár Železnej studienky

Našou snahou nie je len hasiť problémy, ale máme jasnú víziu ako maximálne citlivo rozvíjať lesy v majetku mesta. Mnohé projekty sú súčasťou koncepcie rozvoja, ale zároveň sme predstavili našu víziu obnovy promenády s kúpeľným charakterom, od Železnej studničky po Snežienku. Existujúca asfaltová cesta by sa upravila v prospech cyklistov, peších a rodín s deťmi. Pribudli by lavičky, širšie chodníky na úkor cesty a oddychové drevené vyhliadky s výhľadom na rybník. Zanedbaný a chátrajúci priestor, by sa tak zmenil na atraktívne miesto, citlivo ladiace s okolitým lesom a rybníkmi.

Lobing za lesy a životné prostredie

Systematická komunikácia s politikmi a úradníkmi je málo viditeľná, no dôležitá časť našej roboty. Práve vďaka podpore kľúčových ľudí, prechádzajú aj inak nemysliteľné opatrenia pre ochranu lesov. Absolvovali sme množstvo stretnutí s politikmi, s úradníkmi, diskusií v televízií či rozhlase, vydali sme niekoľko tlačových správ k lesom a aktívne pracovali aj s médiami. Záujem o bratislavské lesy cítime každý rok a veríme, že sa vytvorí účinný tlak, aby príroda, lesy a životné prostredie neboli na konci rebríčka hodnôt politikov.

Na mnohé veci máme zdola stále malý dosah. Aj preto sa niektorí z nás rozhodli aktívne vstúpiť do komunálnej politiky a boli úspešní. Práve vzťah primátora, mestských či miestnych poslancov k lesom má výrazný dopad na ich manažment. Máme radosť, že mnoho ľudí s pozitívnym vzťahom k prírode sa aktívne angažuje v komunálnej politike. Veľké očakávania máme najmä od nového vedenia mesta.

Ďalšie aktivity, ktorým sme sa počas minulého roku aktívne venovali:

-Zapojili sme sa do množstva výrubových konaní s cieľom zamedziť zbytočným výrubom. Tak isto sme pripomienkovali developerské projekty, prevažne megalomanské a nevhodné.

- Osadili sme nový servisný cyklostojan v spolupráci s Nadáciou ESET a MLB. Dofúkať kolesá aj drobné opravy si tak okrem Partizánskej lúky, môžete po novom aj na Kamzíku. Rovnaký stojan prevádzkujeme a udržiavame aj na Železnej studničke.

- Schátralé muničné sklady U Slivu, hlboko v lese, sme kedysi zachránili pred odpredajom developerovi. Tento rok sa podarilo vďaka ochote BSK dosiahnuť, že ruiny budú zbúrané. Žiadna nová výstavba, žiadne autá a komercia v lese.

- Presadzujeme menej áut v lese. Na náš návrh začal premávať elektrobus č.144 z Koliby na Kamzík, ako alternatíva voči autám. Snažíme sa tiež dosiahnuť, aby premával častejšie a nadväzoval na linku trolejbusu č.203. Snahe posilniť bezpečnosť na Kamzíku sa venujeme aj v týchto dňoch intenzívne.

- Pokračujeme s výsadbou ovocných stromov v meste. Tento rok pribudli najmä figovníky a marhule, či lieska. Naše stromčeky si sami polievame, okopávame, hnojíme a udržiavame.

- Spolu s lesníkmi a ochranármi chodievame vyznačovať stromy na výrub v lesoparku. Minimalizujeme tak škody na prírode aj cyklotrasách. Najhodnotnejšie a vzácne stromy označujeme, aby ostali určené na dožitie, a nikdy neboli vyrúbané.

- Na Kamzíku pribudli verejné WC. Naša pôvodná myšlienka ako skultivovať tento rekreačný priestor bola bohužiaľ zneužitá a stavba WC sa trestuhodne predražila.

- Systematicky sme vysvetľovali verejnosti význam rekreácie a ochrany prírody v lesoch. Máme za sebou desiatky blogov, diskusií v TV, rozhlase, vydaných tlačových správ, článkov v novinách a prezentáciu na festivale ekotopfilm.

- Komunikujeme so samosprávou, aby sa tento rok konečne rozbehla snaha odstrániť z lesoparku ruiny Snežienky. V blízkej budúcnosti by mala MČ Nové Mesto vyhlásiť súťaž na revitalizáciu tohto objektu a blízkeho okolia. Dbáme na to, aby nešlo už o žiadne 6 poschodové hotely ako boli v pláne v minulosti, ale išlo o využitie pre verejnosť, citlivo zasadené do prírodného okolia.

Okrem angažovania sa vo veciach verejných, máme za sebou príjemnejšie zážitky. Prvenstvo držia stovky kilometrov na biku, pešo, behom či na bežkách v našom lesoparku. Mali sme tiež možnosť pozorovať fascinujúce medvede vo Veľkej Fatre. Ako každý rok sme sa boli inšpirovať aj v zahraničí, tentoraz sme pešo a na bikoch prešli divoký rumunský kraj Apuseni.

Aktivít, ktoré robíme v našom voľnom čase bolo naozaj neúrekom. Vyzerá, že rok 2019 bude rovnako akčný ako ten predchádzajúci. Ak sa chcete zapojiť do ochrany bratislavských lesov, pomôcť nám a podporiť nás, alebo len chcete byť cez newsletter informovaní o našej činnosti, budeme radi, ak vyplníte tento krátky dotazník.

 

Ďakujeme vám za úžasnú podporu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Očkovanie delí Slovensko na chránené mestá a nechránený vidiek

Regionálne rozdiely v očkovaní spôsobuje najmä dostupnosť vakcín.

Dnes píše Zuzana Sekeráková Búriková

Pandémia nie je pauzička na osobný rozvoj (komentár)

Naučili ste sa počas pandémie novú zručnosť?


Už ste čítali?