Slovenský unikát: až polovica bratislavského lesoparku bude bez ťažby dreva!

Autor: Marek Páva | 3.3.2019 o 17:54 | Karma článku: 6,76 | Prečítané:  2723x

Zóna kľudu bez traktorov, pilčíkov a zničených lesných ciest. Bratislava je na ceste stať sa lídrom v ochrane prírody a podpory rekreácie na Slovensku.

Zonácia Mestských lesov v Bratislave (MLB) prinesie:

  • koncentráciu rekreačných prvkov do najviac navštevovaných oblastí
  • úplné vylúčenie ťažby dreva na polovici územia
  • pre návštevníkov nepribudnú žiadne zákazy
  • zvýšenú starostlivosť o turistické, cyklistické trasy a ich priechodnosť

Živo si spomínam na situáciu v lesoparku pred piatimi rokmi, často sme sem, s kolegom Jakubom Mrvom, chodievali na biku po práci. A neboli sme sami, pretože výborná dostupnosť lesa láka okrem cyklistov aj množstvo bežcov, rodín s deťmi, turistov či psíčkarov. Nadšenie z ideálneho prostredia však zabíjala všadeprítomná ťažba dreva. Na bežnom okruhu zo Železnej cez Biely Kríž, sme vždy natrafili na zničené lesné cesty od ťažobných traktorov. Na asfaltke nás obiehali závodníci na kamiónoch zvážajúci drevo a pohľad na les po ťažbe bol deprimujúci. Cítili sme hnev a rozčarovanie z ohromného mrhania potenciálom tohto krásneho územia. Predpokladám, že tento pocit poznáte tiež (nielen v Bratislave).

Veľká pozitívna zmena nastala v roku 2014, kedy sa nám podarilo presadiť utlmenie ťažby takmer o 2/3, práve z vyššie uvedených príčin. Následne sme spolu s lesníkmi, urbanistami a ochranármi, vypracovali modernú Koncepciu rozvoja MLB. V rovnakom zložení sme teraz dokončili aj Zonáciu územia MLB, ktorá tento týždeň prichádza na schvaľovanie do mestského zastupiteľstva. Až 54 percent územia bude patriť autentickej prírode. Bez ťažby a stavebnej činnosti. Niekomu sa môže zdať polovica územia málo, je to však viac ako vo všetkých našich národných parkoch, kde sa tento pomer pohybuje medzi 3.5 až 24.1 percentami (okrem TANAP).

Zonácia predstavuje ďalšie zo série významných opatrení na podporu rekreácie a ochrany prírody. Mestské lesy v Bratislave tak prevyšujú štandard väčšiny našich národných parkov a približne o 20 rokov predbiehajú aj susedné štátne LESY SR (Devínska Kobyla), kde je stále na prvom mieste produkcia dreva. Mám radosť, že na všetkých týchto opatreniach som mal možnosť sa podieľať.

Autor je člen Iniciatívy Naše Karpaty o.z.. Podporiť našu snahu o krajšie bratislavské lesy, môžete venovaním 2% z dane, prípadne sa osobne zapojiť (možnosti pomoci)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?